Kayyum müdürüne ‘basit cinsel saldırı’dan hapis cezası

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından belediyeye bağlı Kent A.Ş.’ye müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler’e belediye çalışanını fuhuş yapmaya zorladığı suçlamasıyla yargılandığı davadan 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

HABER MERKEZİ – Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyımlığı döneminde belediyeye bağlı Kent A.Ş.’ye müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler’in belediye çalışanı D.S.’yi fuhuşa zorladığı gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi.

 “Basit cinsel saldırı” suçlamasıyla Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya sanık Ercan Uysaler katılmadı. D.S.’nin hazır bulunduğu duruşmayı, çok sayıda avukat ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyeleri izledi. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu avukatları davaya müdahil olmak istediklerini belirten dilekçeyi mahkemeye sundu. Ancak mahkeme müdahillik talebini reddetti.

Mahkeme, önceki duruşmada hakkında zorla getirilme kararı verilen sanık Uysaler’in talimatla Çorum Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifadesinin alındığını belirtti. 

‘Olayı ispat için ses kaydı aldım’

Duruşmada söz verilen D.S., sanık Uysaler’in kendisini müdürü olarak tanıttığını belirttiğini söyledi. D.S., Uysaler’in kendisini sürekli mesaiye bıraktığını belirterek, şunları anlattı: “Ben 4 Nisan’da arşiv odasında bulunurken, yanıma gelip tekliflerde bulundu. Tekliflerini kabul etmedim. Teklifleri birden fazla kez tekrarlandı. Durumu aileme söyleyince işi bırakmamı söylediler.” dedi. Ancak ihtiyacı olduğu için işini bırakmadığını belirten D.S., “Sanığın eylemleri devam edince korktuğum için ve başka şekilde olayı ispat edemeyeceğim için telefon ile odasına gittim. Konuşmaları kayıt altına aldım. Ses kayıtlarını aldıktan sonra emniyete gittim. Şikâyetçi oldum. Önceki beyanlarımda sanığın bana teması olduğunu söyledim ise de sanığın teması olmadı.” diye konuştu. D.S., daha sonra şikayetini geri çektiğini belirtti.

Daha sonra sanık Uysaler’in avukatı söz aldı. Sanık avukatı D.S.’ye, “Neden 5-6 gün bekledikten sonra şikâyetçi oldunuz” diye sordu. D.S. ise, olayı hemen ardından ailesi ile paylaştığını ve sonrasında araya hafta sonu girdiğini belirterek, iş gününün başlaması üzerine de şikayetini yaptığını söyledi. Avukat, ses kayıtlarının suç unsurlarına yönelik çözümlemeyi içerdiğini belirterek kayıtların “hukuken elde edilmemesi” nedeniyle dosyadan çıkarılmasını istedi.  

Sanık Uysaler’in tutuklanmasına karar verildi

Kent A.Ş.’den talep ettikleri yazıda Uysaler ile D.S. arasında bir ast-üst ilişkisi olmadığının, aynı binada çalışmadığının belirtildiğini söyleyen sanık avukatı, D.S.’nin Uysaler’e “müdürüm” diye hitap etmesinin aralarındaki astlık-üstlük ilişkisini göstermediğini savundu. Avukat, son olarak D.S.’nin şikayetini geri çekmiş olması nedeniyle davanın düşmesini ya da müvekkili hakkında beraat verilmesini talep etti. 

Sanık avukatının savunmasının ardından Mahkeme Uysaler’e “Basit cinsel saldırı” suçundan 6 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme cezayı, “Kişinin kamu görevlisi oluşu ve nüfuzunu kullanması” gerekçesiyle 9 yıla, “Eylemin yoğunluğu” gerekçesiyle ise 11 yıl 3 aya çıkardı. Mahkeme, ayrıca Uysaler’in tutuklanmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Kayyım döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Kent AŞ.’ye geçici görevlendirme ile İnsan Kaynakları Müdürü olarak atanan polis memuru Ercan Uysaler’in (47), kadroya alma karşılığında kadın çalışan D.S.’yi fuhuşa sürüklemeye çalıştığı ortaya çıkmıştı. Fuhuşa zorlanan D.S. polis Uysaler hakkında şikayette bulunmuştu. D.S. kimi nedenlerden dolayı şikayetini geri çekmişti. Söz konusu şikayet sonrası soruşturmayı devam ettiren Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, 2019 yılının haziran ayında Ercan Uysaler hakkında iddianame hazırlamıştı. İddianamede, Uysaler’in “Basit cinsel saldırı” iddiası ile yargılanması istenmişti.

Ancak Uysaler hakkındaki soruşturmaya rağmen hem emniyetteki hem de belediyedeki görevine devam etmişti. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediyenin yeniden HDP’ye geçmesi üzerine HDP’li belediye yönetimi Uysaler’in işine son vermişti. Uysaler’in, hakkındaki soruşturmaya rağmen 19 Ağustos 2019 tarihinde emeklilik talebi kabul edilmişti.