Kaz Dağları eylemcilerine ‘piknik’ cezası verildi. Çevreciler: Piknik yapmıyoruz nöbet tutuyoruz

Çanakkale Kaz dağlarının yok edilmemesi için aylardır nöbet eylemi yapan her bir çevreciye 3 bin 180 lira olmak üzere dört gün üst üste toplam 57 bin 240 TL idari para cezası kesildi.

Gerekçe “Piknik yasağına uymama” gösterildi, ancak çevreciler, “Piknik yapmıyoruz. Kaz dağları ve canlıları, açgözlü şirketler tarafından katledilmesin diye nöbet tutuyoruz” dedi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri bugün Kaz dağlarının yok edilmemesi için aylardır eylemlerini sürdüren çevrecilere, Çanakkale Vali Yardımcısı imzalı idari para cezası verildiğine dair tebligat yaptı.

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun, ormanlarda piknik yapmanın, konaklamanın, dron uçurmanın yasaklanmasını içeren kararını gerekçe gösterilen kararda, Kaz dağlarında nöbet tutanlara kişi başı günlük 3 bin 180 liradan 4 gün üst üste, toplam 57 bin 240 TL idari para cezası kesildi.

‘Pandemi ile birlikte kendimizi izole ettik’

Kaz dağlarında açıklama yapan çevre eylemciler, pandemi başladığından bu yana her türlü önlemi aldıklarını ve kendilerini ormanda izole ettiklerini söyledi. Buna rağmen valilik tarafından Kabahatler Kanunu gereğince kendilerine ceza kesildiğini belirten çevreciler, ilgili 5326 sayılı yasanın “Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığı, ÇEVREYİ, ekonomik düzeni korumak amacıyla idari yaptırım kararlarının yerine getirilmesine ilişkin esaslar ve kabahatler tanımlanmıştır” dediğini hatırlatarak şunları söyledi:

‘Biz zaten havayı, suyu, çevreyi koruyoruz’

“Bizler Anayasanın 56. maddesinin her yurttaşa verdiği sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ve çevreyi koruma göreviyle, 288 gündür, havamızı, suyumuzu, toprağımızı yani ÇEVREMİZİ korumak için buradayız, çadırlarımızla nöbetteyiz. Bu eylemimizle hem sağlığı, hem de çevreyi koruyarak ahlaklı davranıyor, toplum düzenini ve yaşamını koruyoruz.”

‘Cezaların iptali için itiraz edeceğiz’

Kazdağı eylemcilerine Çanakkale Vali Yardımcısı’nın kestiği ceza.

Ekonomik düzeni tarıma dayalı olan bölgenin vahşi madencilik ile yok edilmemesini istediklerini belirten çevreci eylemciler “Dolayısıyla 5326 sayılı Kabahatler Kanununa aksi yönde hareket etmiyor, bir kabahat işlemiyoruz” diyerek cezaların iptali için itiraz yapacaklarını söyledi. Kaz Dağları eylemcileri açıklamalarını şöyle tamamladı:

‘Piknik yapmıyoruz nöbet tutuyoruz’

“Tekrar söylüyoruz; biz burada piknik yapmıyoruz. Biz Kaz Dağlarımız ve burada yaşayan milyonlarca can, açgözlü şirketler tarafından katledilmesin diye nöbet tutuyoruz. Bir kabahat varsa bu bunca talana izin vererek doğayı korumayanların, bir suç varsa bu da doğayı katleden şirketlerindir.”

Çevreciler verilen cezalara ilişkin tepkilerini sosyal medya hesabından da paylaşarak gösterdi.