Kaz Dağları’ndaki yangın sürüyor

Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisinde dün sabah başlayan yangın gece boyu devam etti.

Endemik türlerinin yanı sıra flora ve faunasıyla Türkiye’nin en önemli ormanlık alanlarından Kazdağları’ndaki orman yangını henüz kontrol altına alınamadı. Havadan ve karadan müdahale çalışmalarının sürdüğü yangın 50 hektarlık alanda etkili oluyor.

Edremit ilçesinde Kazdağı Milli Parkı sınırları içerisindeki kırsal Kavurmacılar Mahallesi’nin üst kısmında bulunan vadide dün sabah saat 09.18’de başlayan orman yangınını söndürme çalışmalarına havanın kararması nedeniyle havadan müdahale durdurulmuştu. Dozer ve iş makineleri tarafından açılan yoldan bölgeye ulaşan 47 arazöz ile 250’den fazla orman işçisinin çalışmaları ise sabaha kadar sürdü. Günün ilk ışıklarıyla birlikte ise helikopterler ile yangına hava müdahalesi yeniden başladı.

Jandarma korumasına alnmıştı

Olası yangın ihtimaline karşı 30 Temmuz itibarıyla Balıkesir genelinde bütün ormanlık alanlara girişler yasaklanırken, 3 Ağustos’ta da izinli piknik ve mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda ateşli piknik yapılması yasaklanmıştı. Edremit ilçesinde Kazdağları’na girişler yasaklanırken, komandolar da bölgede devriyeye başlamıştı.

Kaynak: Gazete Duvar