‘Kaza değil cinayet’ belgeselinin ilk gösterimi yapıldı

FOTO:MA

HABER MERKEZİ – İş cinayetlerinin anlatıldığı ‘Kaza değil cinayet’ belgeselinin ilk gösterimi yapıldı. Yönetmenliğini Fatih Pınar’ın yaptığı belgesel İstanbul’da Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gösterildi. Gösterime yönetmen Çayan Demirel’in yani sıra işçi cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin aileleri, sendika temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Mezopotamya Haber’den (MA) alınan bilgilere göre, etkinliğin açılış konuşmasını yapan Adalet Arayana Destek Grubu’nun avukatı Murat Deha Boduroğlu, yıllardır iş cinayetleri ile ilgili haberleri takip ettiklerini belirterek, “Bu davalar sırasında birçok adaletsizlikler ile karşılaştık. Bu sırada birçok belge, doküman, video toplamış olduk. Elimizdeki arşivin yok olmaması adına böyle bir belgesel yapmaya karar verdik” dedi.

‘Adalet arayan ailelerin sesi olmak istedim’

Boduroğlu’nun konuşmasının ardından belgesel gösterildi. Gösterimin ardından belgeselin yönetmeni Fatih Pınar konuştu. Pınar, “Adalet arayan ailelerin sesi olmak için kameramı bir araç olarak kullandım” dedi. Pınar daha sonra, konuşmak, sesini duyurmak isteyen ailelerin söz almasını istedi. İş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden aileler yaptıkları konuşmalarda, belgeselde emeği geçenlere ve kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından etkinlik sona erdi.

Belgeselde, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2008’den itibaren verdikleri mücadele anlatılıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine dikkat çekilen belgeselde, işçi ölümlerinin kaza değil cinayet olduğuna vurgu yapılıyor. Belgesel, uluslararası festivallerde gösterildikten sonra 2020 yılının sonunda internetten herkese açık olarak yayınlanacak.