KCDP: Bakan Soylu erkekleri ayıplamak yerine görevini yapsın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz” dedi.

Görsel/Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Anıttepe Yerleşkesinde düzenlenen “Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme” toplantısında yanlış bilgilendirmelerle karşı karşıya kaldıklarını savunmuştu. Şiddet olmaması için çırpındıklarını söyleyen Soylu, erkeklere seslendiğini belirterek, şunları ifade etmişti:

“Nereden çıktı bu kadın dövmek, nereden çıktı bu kadına şiddet, nereden çıktı bu kadın cinayeti? Hiçbir duygumuzla hiçbir eğitimimizle hiçbir anlayışımıza uymadığını ifade etmek istiyorum. Buradan erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin. Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyini sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır.”

Soylu, 2020 yılının ilk 6 ayında öldürülen kadınların yüzde 90’ının kolluk birimlerine herhangi bir başvuru ve talebinin olmadığının ortaya çıktığını söylemişti.

‘Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten sorumlusunuz’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDH) sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile Süleyman Soylu’ya yanıt verdi. Açıklamada, Soylu’nun kadınların can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan bakanlığın bakanı olduğunu hatırlatmak istedikleri belirtilerek, “Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz.” denildi.

‘Bakanlık 1 yıl öncesine kadar kadın cinayeti kavramını bile kullanmıyordu’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2010 yılında kurulduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı ise 1 yıl öncesine kadar ‘kadın cinayeti’ kavramını bile kullanmıyordu. Şimdi Bakan ‘Nereden çıktı bu kadın cinayetleri’ diye soruyor. Yıllardır mücadelesini verdik, bir kez daha bu soruya cevap verelim.” diye kaydedildi.

‘Kadınları faillerle barıştırıp evine gönderdiniz’

Açıklamada, sadece İçişleri Bakanlığı’nın yerine getirmediği sorumluluklar şu şekilde sıralandı:

  • Kapınıza gelen kadınları faillerle barıştırıp evine gönderdiniz.
  • Koruma talep eden kadınlara koruma kararı vermediniz.
  • Koruma kararı olan kadınları korumadınız.
  • 6284’ü uygulamayan kamu görevlilerine yaptırım uygulamadınız.
  • Kadın cinayetleri verilerini tüm şeffaflığı ile toplumla paylaşmadınız.
  • Şüpheli kadın ölümleri olduğunda delilleri toplamadınız.
  • Kadın cinayetlerinin ardından baş sağlığı dilemek dışında hiçbir adım atmadınız.
  • Kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalıştınız.
  • Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden kadınları hedef aldınız.

‘Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar’

Kadın cinayetlerini durdurmanın onlarca yolu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Toplum bunun farkında olarak bizimle birlikte öfkesiyle meydanlara döküldü. İçişleri Bakanlığı hala erkekleri ayıplamakla yetiniyor. Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar. Bizler kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize tek bir kadın öldürülmeyene kadar devam edeceğiz.”

Yeni1Mecra