KDP’nin Bağdat’taki bürosu ateşe verildi

Haşdi Şabi yanlıları Irak’ın başkenti Bağdat’ta Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını ateşe verdi.

Fotoğraf: MA

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre; Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir grup Haşdi Şabi taraftarı, Mesut Barzani liderliğindeki KDP’nin binasını bastı. Grup, Zebari ve KDP aleyhine sloganlar attı. Grup binayı ateşe verdi. Binadan siyah dumanların yükseldiği görüldü.

Haşdi Şabi yanlısı grubun, eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’nin sözleri nedeniyle KDP Bağdat bürosunu bastığı belirtiliyor. KDP üyesi Zebari, katıldığı bir televizyon programında, “Başbakan Mustafa el-Kazımi, Yeşil Bölge’yi Haşdi Şabi milislerinden temizlemeli.” ifadelerini kullanmıştı. Zebari’nin sözleri Haşdi Şabi siyasi kanadının tepkisini çekmişti.

Rûdaw’a konuşan KDP’nin Bağdat İl Sorumlusu Şwan Muhammed Taha, Heşdi Şabi’nin günlerdir sosyal medya aracılığıyla Cumartesi günü KDP binası önünde protesto gösterisi düzenleyeceklerini bildirdiğini ifade ederek, “Biz de öncesinde Iraklı güvenlik güçlerinin yanı sıra ilgili tarafları uyardık” dedi.

‘Güvenlik güçleri kayıtsız kaldı’

Taha sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce de birkaç kez tehdit etmişlerdi dolayısıyla biz de öncesinden önlemlerimizi aldık. Dün güvenlik güçleri parti binasını önünde nöbet tutmaya başladı ancak bu sabah itibariyle yapılan saldırılara karşı kayıtsız kaldılar. Aksine kapıları açtılar ve göstericiler içeri girerek bize saldırdılar. Öncesinden ne yapacaklarını ve niyetlerini bildiğimiz için önlemimizi aldık.”

Haşdi Şabi nedir? 

Haşdi Şabi, IŞİD’in 2014’te Musul’u ele geçirmesi ardından Iraklı farklı güçlerin bir araya gelmesiyle kuruldu. Haşdi Şabi’nin büyük bölümü Şii milislerden oluşuyor ancak bünyesinde az sayıda Sünni gruplar da var. Milis yapı içindeki örgütlerin büyük bölümünün İran’la yakın ilişkileri bulunuyor.