Kemal Bülbül: Sivas Madımak mahkumunun affı üçüncü katliamdır

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşlı ve hasta diye Sivas Katliamı’nın mahkumunu affetmesini ağır bir dille eleştirerek, Bu af maalesef ve ne yazık ki ve ne ayıp ki üçüncü katliamdır” dedi.

HDP Antalya Milletvekili ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski Genel Başkanı Kemal Bülbül, Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınların fotoğraflarıyla TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye çıktı.

Aleviler Ankara’ya geliyor

Bülbül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın benzin bidonu ile Madımak’ta aydınları yakan mahkum Ahmet Turan Kılıç’ın affetmesini ağır bir dille eleştirerek, 8 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin 95 şubesinin adalet talebiyle Ankara’da Adalet Bakanlığının önünde olacağını duyurdu.

“Size Türkiye’nin 27 yıldır konuştuğu zelzelenin bugün bir zelzeleyle daha ne hâle getirildiğini ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Kemal Bülbül, şöyle konuştu:

“1550’li yıllarda Pîr Sultan Abdal, Madımak’a yakın 500 metrelik mesafede Mal Meydanı’nda idam edildiğinde ‘Pir Sultan Abdal’ım ey Dede Himmet/ Kendine cevr etme, aleme rahm et/ İstanbul şehrinde ol sahip devlet/ Tacı tahtı ile yıkılmalıdır’ demişti. Çünkü Türkmen köylüsü yoksuldu, açtı; Türkmen köylüsü ekmeğe muhtaçtı. Bunu dile getiren Pîr Sultan Abdal orada idam edilmişti.”

‘Siyasi kastla bu kişi seçilip affedilmiştir’

Sivas’ta yakılarak öldürülen aydınların fotoğraflını kürsüde gösteren Kemal Bülbül, “Pîr Sultan Abdal’dan yaklaşık 500 yıl sonra benim Genel Başkanlığını yaptığım ve tamamı dostlarım, arkadaşlarım, yakınlarım olan bu insanlar göz göre göre sekiz saatlik bir canlı yayında katledildiler ve bir zelzele daha oldu, bu katillerden biri affedildi. Gerekçe, yaş; gerekçe, sağlık” dedi. Bülbül şöyle devam etti:

“Peki, şu anda Türkiye genelinde 1.356 hasta varken ve yaklaşık 457’si ölümcül iken siyasi bir kastla bu kişinin seçilip affedilmiş olmasının herhangi bir açıklaması var mıdır? Yoktur. İslam tarihinde insan yakana ‘nemrut’ derler, İslam tarihinde insan katledene ‘firavun’ derler. Nemrutların, firavunların davası başka türlü görülür. Hızır paşalık yapmanın bir alemi yoktur. Hızır paşaların devri bitmiştir, Osmanlı şeyhülislamlarının devri bitmiştir.

‘Cumhuriyeti kafa üstü diktiniz’

“Marks’ın tabiriyle, nasıl ki ‘Hegel’in diyalektiği kafa üstü duruyordu, ben onu aldım ayaküstü diktim’ dedi ya, siz cumhuriyeti kafa üstü diktiniz, bütün kan beynine yürüyor ve halkın çeşitli kesimleri karşı karşıya geliyorlar, utanç verici bir tablo söz konusu.

Çok ciddi bir vicdan yaralanması söz konusudur. Burada bu konu için bir divan kurulmalıdır. Bu divanı Pir Sultan Abdal 500 yıl önceden söylemişti. Bu divan hakkın, hakikatin ve adaletin divanı olmak durumundadır. Bu dava yeniden görülmek durumundadır. Cafer Erçakmak 18 yıl arandı, Madımak Oteline 18 metre mesafede öldü. 18 yıl arandı, bulunamadı!..

2 Temmuz 1993, Madımak katliamının kendisi birinci katliam, 13 Mart 2012’de Madımak katilleri haklarında verilen zaman aşımı kararı ve bu karara dönemin Başbakanının ‘Bu karar Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun’ demesi ikinci katliam ve bu af maalesef ve ne yazık ki ve ne ayıp ki üçüncü katliamdır.”