Kendilerini SGK binasına zincirleyen işçilere gözaltı

Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Sinbo işçisi Dilbent Türker ile TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan kendilerini SGK binasına zincirledi.

Zincirleri kıran polis, işçileri gözaltına aldı.

İstanbul Avcılar’da bulunan Sinbo Fabrikası’nda çalışan ve sendikaya üye olduktan sonra Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker’in sürdürdüğü direniş 157’nci gününde.

Türker, TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan ile Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde kendilerini zincirleyerek eylem yaptı. Çevredeki yurttaşlar da işçilere alkışlarla destek verdi.

‘Patron kadar SGK’da suçlu’

İşlerine geri dönme çağrısında bulunan Türker ve Eyidoğan, Sinbo patronu kadar SGK’nin de Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarmalarda suçlu ve sorumlu olduğunu söyledi. Eyidoğan, şunları ifade etti:

“Biz işimize geri dönene ve taleplerimiz karşılanana kadar eylemlerimizi sonlandırmayacağız. Bizi görmezden gelen, çağrılarımıza kulak aşan SGK binasına kendimizi zincirleyeceğiz”

Polis zincirleri kırdı

Eyidoğan, eyleme müdahale eden polislerin zincirlerini açma uyarısına karşı, “Ancak zincirlerimizi kırmanız gerekir bizi buradan götürmek için” yanıtını verdi. Zincirleri kıran polis Türker ve Eyidoğan’ı gözaltına aldı. Polis, işçilerin eylemini takip eden gazetecilere de müdahale ederek görüntü ve fotoğraf çekmelerini engellemeye çalıştı.

MA – İSTANBUL