Kendisini taciz eden Ali İhsan Atay’ı öldüren Canan Atlı tahliye edildi

İstanbul’da kendisini taciz ederek tehditlerde bulunan Ali İhsan Atay’ı öldürmek zorunda kalan Canan Atlı, “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan yargılandığı davadan tahliye edildi.

İstanbul Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Canan Atlı, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, avukatları katıldı. Duruşmada sanığın teyzesi tanık Sevgi S’nin talimatla alınan ifadesi okundu.

‘Şiddet uyguluyordu ben öldürecekti’

Tanık Sevgi S., yeğeni Canan Atlı’nın İstanbul’da mendil ve kalem sattığını, evlere temizliğe gittiğini söyledi. Ölen maktul Ali İhsan Atay’ın dini nikahlı eşi olduğunu belirten tanık Sevgi S., şunları ifade etti:

“Maktul bana çok kötü davranıyordu, şiddet uyguluyordu. Dövüp, sövüyordu. Hatta benim banyoda fotoğraflarımı çekip, sosyal medyada yayınlamıştı. Beni öldürecekti, korkudan evi terk ettim. Bunun üzerine yeğenim Canan Atlı’ya ‘Sevgi senin yüzünden evi terk etti, onu bulup getireceksin. Getirmezsen seni öldürürüm’ diyerek küfürler etmişti. Canan’ı çocuklarıyla tehdit etmiş, onları öldürürüm, demiş. Canan’la ‘Seni öldürürüm’ diyerek zorla ilişkiye girmiş ve bu görüntüleri videoya çekmiş.”

Söz verilen sanık Canan Atlı, “Tanık beyanları doğrudur. Çocuklarım çok mağdur. Tahliyemi istiyorum.” diye konuştu.

‘9 yaşındaki kızı için de tehditte bulunmuş’

Sanık Atlı’nın avukatı Alper Uysal da, maktulün sanığa olduğu gibi tanığa da kötü davrandığını belirterek, “Maktul şiddet uygulamış ve yağma da bulunmuştur. Bununla da kalmayıp, sanığın 9 yaşındaki kızı için de aynı şeyleri yapacağı konusunda tehdit etmiştir. Burada ağır bir haksız tahrik söz konusudur. Müvekkilim öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Uzun bir tutukluluk süresi geçirdi. Tahliyesini talep ediyoruz.” dedi.

Mahkemeden tahliye kararı

Canan Atlı’nın tutuklukta geçirdiği süre ve delillerin toplanmış olmasını göz önüne alan mahkeme, hakkında adli kontrol tedbiri uygulanarak Canan Atlı’nın tahliyesine karar verdi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Canan Atlı’nın teyzesinin evi terk etmesi nedeniyle erkek arkadaşı olan maktul Ali İhsan Ata’nın bu durumdan sanığı sorumlu tuttuğu ve tehdit ettiği anlatıldı.

Olay tarihi 1 Temmuz 2020’de sanığın sokakta kalem ve mendil sattığı sırada maktulün sanıktan para aldığı ve hakaret, tehditlerde bulunduğu aktarılan iddianamede, sanığın bu durum üzerine çantasında bulunan silahı çıkartarak maktulün kafasına 3-4 el ateş ettiği ve Ali İhsan Ata’nın da hayatını kaybettiği belirtildi.

İddianamede, sanık Canan Atlı’nın “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Kaynak: AA