Kent, doğa ve ekoloji örgütleri: Türkiye yanıyor, yönetemiyorsunuz

Yangınlara ilişkin açıklama yapan İstanbul Kent, Doğa ve Ekoloji Örgütleri, “Herkesi doğayı savunmak ve bu iktidardan derhal kurtulmak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

İstanbul Kent, Doğa ve Ekoloji Örgütleri, ülkenin çeşitli yerlerinde çıkan yangınlara ilişkin Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Türkiye yanıyor, yönetemiyorsunuz! Seyretme müdahale et” pankartının açıldığı açıklamada, “Haramilerin saltanatını yıkacağız” ve “Kanala değil, yangınla mücadeleye bütçe” dövizlerini taşınırken, sık sık “Ormanlar, nehirler sermaye değiller” ve “Saraya değil, doğaya bütçe” sloganları atıldı. Açıklamaya CHP Milletvekili Ali Şeker’in yanı sıra çok sayıda yaşam savunucusu katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Utku Şahin, Türkiye ve dünyanın haftalardır yangınlarla boğuştuğuna vurgu yaparak, yangınlardan önce bilim insanlarının yaptığı uyarıların dikkate alınmadığını belirtti.

‘Irkçılık tırmandırıldı’

Yangınla mücadelenin yangın başlamadan alınacak tedbirlerle belirlenmekte olduğunu ifade eden Şahin, “Sözde ormanların korunmasından sorumlu olan Tarım ve Orman bakanlığı 3 yıldır yapılan uyarılara rağmen yeterli ön hazırlığı yapmamıştır. Yangın müdahale araçları ve personel hazırlığı ile ilgili üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiştir. Bakanlık, geliri artmasına rağmen, teknik araç gereç, personel sayısı ve çalışma koşullarında ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri yapmamıştır” diye belirtti.

Yangınların söndürülmesi yerine sabotaj söylemiyle ırkçılığın körüklendiğini belirten Şahin, “Kürt vatandaşlar ve Afgan göçmenler potansiyel suçlu olarak hedef gösterildi. THK uçakları başta olmak üzere, söylenen tüm yalanlar ortaya çıktı” dedi.

Halka çay fırlatıldı

Yangından zarar gören halkın üzerine çay paketlerinin fırlatıldığını hatırlatan Şahin, “Yaşamını yitiren hayvanların canı yokmuş gibi, parasını vereceğiz dediler. Henüz ormanlar yanmaya devam ederken, evi yanan köylüleri borçlandırmayı planladıkları TOKİ projelerini ortaya attılar. Halka karşı hiç bir sorumluluk hissetmeyen, adeta dalga geçen bir iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

‘Kentler yaşanmaz hale getirildi’

AKP iktidarının egemenliğini beton ve asfalt sermayesi üzerine kurduğunun altını çizen Şahin, “Kentleri yaşanmaz hale getirdi. Marmara denizinin ölüme sürüklenmesini engellemedi. Önünü açtığı, ortak olduğu maden ve enerji şirketleri ile ormanları, nehirleri ve denizleri tahrip etti. Yardım kampanyalarıyla birlikte ekolojik tahribattan sorumlu olan şirketler yardım yarışına girdiler, sanki yaşadığımız bu yıkımın sorumlusu, bu şirketler değillermiş gibi ağaç kampanyalarına katkılar sunmaya çalıştılar” diye belirtti.

‘Yangınlar söndürülmeli’

Tüm imkanların kullanılarak devam etmekte olan yangınların söndürülmesi çağrısında bulunan Şahin, Ağustos ayı boyunca devam etmesi beklenen yangınlar içinse gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Şahin, “Turizm teşvik yasası geri çekilmelidir. Yanan yerlerin rehabilitasyonu konusunda ‘fidan dikme seferberliği’ yerine bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bölgenin ekosistemine uygun doğal bilimsel rehabilitasyon yöntemleri uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele çağrısı

AKP’nin iktidarda olduğu 20 yıl boyunca dereleri kuruttuğunu, tarım arazilerini imara açarak toprağı kuruttuğunu, insanları katlettiğini söyleyen Şahin, “Yaşam alanlarını, ağaçları, suyu ve toprağı savunan herkesi doğayı savunmak için bu iktidardan derhal kurtulmak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz. Bizlere yıkımdan başka bir şey sunmayan kapitalizme karşı, ekolojik bir toplumu birlikte kurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

MA / İSTANBUL