Kerestecioğlu: Gözaltındaki arkadaşlarımızla ilgili bilgi alamıyoruz

HDP Milletvekili Kerestecioğlu, 5 gündür gözaltında tutulan siyasetçilere ilişkin bilgi almalarına izin verilmediğini belirterek, “6 yıldır yapılmayan soruşturma kirli bir oyuna dönüşmüş durumda” dedi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Kobanê soruşturması” kapsamında 25 Eylül’den bu yana Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan siyasetçilerin durumuna ilişkin açıklama yaptı. Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yapan Kerestecioğlu, gözaltında bulunan siyasetçilerden bilgi alınmasının engellenmesine tepki göstererek, siyasetçilerle görüşme taleplerinin olduğunu söyledi.

‘6 yıldır yapılmayan soruşturma kirli bir oyuna dönüştü’

Emniyetteki koşulların kötü olduğuna işaret eden Kerestecioğlu, “5 gündür arkadaşlarımız içeride. Geliyoruz, bilgi almaya çalışıyoruz, ancak izin verilmiyor. 6 yıldır yapılmayan soruşturma kirli bir oyuna dönüşmüş durumda” dedi.

‘Bayat yemek veriliyor’

Emniyet yetkililerinin kendilerine yönelik tutumuna tepki gösteren Kerestecioğlu, “Burada yemek sorunu var. Arkadaşlarımıza taze yemek verilmiyor, bayat yemekler veriliyor. 3 arkadaşımız yemeklerden zehirlendi. Hasta olan arkadaşlarımız var” diye konuştu.

‘Arkadaşlarımıza bir şey olursa siz sorumlusunuz’

“Pandemi koşullarında arkadaşlarımızın can güvenliğine ve yaşamına bir şey olursa siz sorumlusunuz” diyen Kerestecioğlu, 20 milyonu aşan bir temsiliyeti bulunan partilerinin yok sayılamayacağını söyledi. Kerestecioğlu, şunları ifade etti:

“İçerdeki arkadaşlarımız baş eğmediler, hiçbirimiz de baş eğmeyeceğiz. Zannetmeyin bu hep böyle gidecek, bu ülkeye demokrasi geldiğinde herkes adil yargılanacak. Yargının ve yargılamanın siyasi olduğunun farkındayız.”

MA – ANKARA