Kerpiç ev çöktü: 3 ölü

HABER MERKEZİ – Konya’nın Karatay ilçesinde kerpiç bir evin çökmesi sonucu Sultan Dakım ile 2 torunu hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Akçeşme Mahallesi Burç Sokağı’ndaki kerpiç evde, sabaha karşı henüz belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi. Çevredekilerin evde enkaz altında kalanların olduğu yönündeki ihbarı üzerine, bölgeye çok sayıda AFAD, itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Ekiplerin çalışması sonucu Sultan (60) ile torunları Muhammed (16) ve Bektaş (5) Dakım’ın cansız bedenleri enkaz altından çıkarıldı. Muhammed ve Bektaş Dakım’ın kuzen oldukları öğrenildi. Hayatını kaybeden Sultan Dakım ve 2 torununun cenazesi, Konya Numune Hastanesi morguna kaldırıldı.

İki kuzenin, ziyaret amacıyla büyükannelerinin evine gittiği, sabah çocukları almaya gelen babanın bahçe kapısını açmasıyla göçüğü fark ettiği öğrenildi.

‘Risk altındaki binalar gerekirse boşaltılacak’

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, müstakil kerpiçten olan evin 70-80 yıllık bir ev olduğunu belirterek, sokaktan göçüğün görülme ihtimalinin olmadığını belirtti. Toprak, gazetecilerin evin çökme nedeniyle ilgili bir sorusu üzerine, “Buradaki etkilenecek risk altındaki binaları gerekirse boşaltacağız. Bu binalar çok eski binalar. Toprak yığma olduğu için taşıyıcı ahşap aksam dediğimiz yapılar dayanıklılığını kaybediyor. Yağışla zaman içerisinde çözülme olabiliyor. Eski olmasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Yığma bir bina. Çevredeki binalarda risk altında olanları hemen boşaltma yoluna gideceğiz.” dedi.

AA – KONYA