KESK: DEDAŞ eğitimi etkiliyor

KESK Mardin Şubeler Platformu, DEDAŞ’ın onlarca mahallede yaptığı elektrik kesintilerinin pandemi süreci nedeniyle tekonolojiyle eğitimlerini sürdüren öğrencileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Açıklamada, bu durumun öğrenciler arasındaki eşitsizliği giderek derinleştireceğine işaret edilerek Mardin Valiliği ve yetkililere sorunu çözme çağrısı yapıldı.

KESK Mardin Şubeler Platformu, Dicle Elektrik A.Ş.’nin (DEDAŞ) Mardin’de onlarca mahallede yaptığı elektrik kesintilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, DEDAŞ’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde yaptığı kesintilerin öğrencilerin eğitimini de etkilediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi: “Pandemi sürecinde öğrencinin etkili öğrenmesinin ve başarılı olmasının teknolojiye bağlı olduğunu göz önüne alırsak elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgedeki öğrencilerimiz ile uzaktan eğitim sürecine dahil olan öğrencilerimiz arasındaki eşitsizlik giderek derinleşecektir.”

‘Halkın sağlığını tehdit eden bu davranış kabul edilemez’

Öte yandan, salgın nedeniyle sürekli hijyenin vurgulandığına işaret edilen açıklamada, “Elektriklerin kesilmesi ve bu bağlamda halkın temiz suya erişiminin engellenmesi Covid-19 hastalığının yayılmasına hizmet eden düşmanca bir tavırdır. Bir şirketin kendi menfaatleri için halk sağlığını tehdit edici bu davranışı kabul edilmezdir.” denildi.

“DEDAŞ zulmüne ve zorbalığına dur diyoruz” denilen açıklamada, başta Mardin Valiliği olmak üzere yetkili kurumlar Kızıltepe ve Derik’te yaşanan elektrik kesintilerine çözüm bulması çağrısı yapıldı.

Kızıltepe ve Derik’te 40’tan fazla kırsal mahallede 14 Mayıs’tan bu yana elektrik kesintisi uygulanıyordu.

MA – MARDİN