KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan 27 Ağustos’taki greve çağrı

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Memur-Sen ile AKP iktidarı arasında varılan TİS mutabakatını protesto ederek, kamu emekçilerine 27 Ağustos’ta bir günlük grev çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Memur-Sen ile AKP iktidarı arasında 5,5 milyon kamu çalışanı ve emeklisini ilgilendiren 6’ncı dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine dair varılan mutabakatı protesto etti. Kadıköy’de gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda sendikacı katıldı. “Satış Sözleşmesi’ni Kabul Etmiyoruz”, pankartı açan kitle “Sadaka değil toplu sözleşme”, “Hükümet Sözleşmeyi Al Başına Çal” sloganları attı.

Karar 20 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Platform Dönem Sözcüsü Yurttaş Yıldırım, iktidarın kamu emekçileri üzerinden şov yaptığını belirterek, “Teklif açıklanırken her zaman olduğu gibi ‘Büyüyen Türkiye’de işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Hedeflenen enflasyon, büyüme rakamlarına ulaşacağız’ nakaratı tekrar edilmiştir” dedi.

Yıldırım, toplu iş sözleşmesinin 5,5 milyon kamu emekçisini ve emeklisini, aileleri de dahil edildiğinde 20 milyonluk geniş bir kitlenin geleceğini doğrudan etkilediğini ifade ederek, “Yıllardır birikmiş hiçbir temel sorunumuzu çözmeyen, bir iki puanlık maaş artışları ve sonraki yıllara ertelenen vaatlerle cilalanan bir teklifin mutabakatla sonuçlanmasının çok güçlü bir ihtimal olduğunu ifade etmiştik. Ne yazık ki bugün ortaya çıkan tablo tam da budur. 5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi bir oldu bitti durumu ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu durum bile tek başına 5,5 milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koymaktadır. Pazartesi günü açıklanan mutabakat ise kamu emekçilerine, emeklilere verilen değeri gösteren bir belgedir” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Emekçiye bir şey yok’

Mutabakatta emekçilerin yıllardır yaşadığı gelir vergisi adaletsizliğine son verilmediğine dikkat çeken Yıldırım devamla şöyle konuştu: “Emekli olduğumuzda maaşlarımızın yarı yarıya düşmesine yol açan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması başlığı yine yok. Farklı adlar altında güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu-güvenceli istihdama geçirilmesi yine yok. 4/C’li 4/B’liler” olarak bilinen kamu emekçilerinin ek ödeme, emeklilik gibi temel sorunlarının çözümü yine yok. Sayıları yüz bini aşan Yardımcı Hizmetler Sınıfının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi yine yok. Torpilin, kayırmanın kapısını sonuna kadar açan mülakat sitemine son verilmesi yine yok. OHAL KHK’leri ile sorgusuz-sualsiz işinden ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevine iadesi yine yok. Kadın kamu emekçilerine yönelik ayrımcılığın önüne geçilmesi için kadın taleplerinin kadın emekçiler tarafından görüşülmesi ve mutabakat metninde ayrı bir başlık altında yer alması yine yok. Kamu kurumlarında ücretsiz kreşler açılması, söz konusu kreşler açılıncaya kadar kreş yardımı verilmesi yine yok.”

Grev çağrısı

Yıldırım, kamu emekçilerini 27 Ağustos Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine katılmaya çağırarak, “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum eden mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

MA / İSTANBUL