KESK: KHK’lar gidecek biz işimize geri döneceğiz

KESK Amed Şubeler Platformu, 677 sayılı KHK ile üyelerinin kamu görevlerinden ihraç edilmesini 5’inci yılında protesto ederek, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesini istedi.

KESK Amed Şubeler Platformu, üyelerinin kamu görevinden Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkarılmalarının 5’inci yılında basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkındaki İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamada, “KHK’lar gidecek biz işimize geri döneceğiz” pankartı açıldı. Açıklamada, sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “KESK’li ihraçlar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Platform adına açıklamayı okuyan SES Üyesi Rozerin Çatak, 18 yıllık AKP iktidarında Meclisin işlevsizleştiğini, yargının adalet değil adaletsizlik dağıttığı bir süreçten geçildiğini söyledi.

‘130 bin kamu emekçisi görevlerinden ihraç edildi’

İktidarın 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirdiğini dile getiren Çatak, bu dönemde ilan edilen OHAL uygulamasıyla çıkarılan KHK’lerle 130 bin kamu emekçisinin görevlerinden ihraç edildiğini hatırlattı.

‘İhraç dosyaları tüm vatandaşların fişlendiğinin göstergesi’

İhraç dosyalarının tüm vatandaşların fişlediğinin göstergesi olduğunu belirten Çatak, ihraç edilen emekçilerin yerine iktidar ortaklarının kadrolarının doldurulduğunu söyledi. Çatak, “Kamu kurumlarında mülakatla ya da açıktan atamalarla yapılan işe alımlarda donamın ve gerekli özellikler itibariyle uygun olan başvurucular, arşiv kaydı araştırması ve güvenlik soruşturması yöntemiyle elenmektedir” dedi.

‘KESK boyun eğmeyecektir’

Liyakatsiz atamaların, tek parti ve polis devleti uygulamalarının derhal sonlandırılması gerektiğini ifade eden Çatak, şöyle konuştu:

“12 Eylül, 28 Şubat generalleri gibi kurdukları düzenin bin yıl süreceğini sanmaktadırlar. Oysa eminiz ki iktidar ve onun atadığı komisyon, tüm bu yaşananların hesabını vicdanen olmasa da hukuken er ya da geç verecektir. KESK’liler dün olduğu gibi bugün de iktidar politikalarına biat etmeyecek, boyun eğmeyecektir.”

‘Kamu emekçileri görevlerine iade edilmeli’

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun derhal lağvedilmesi gerektiğini ifade eden Çatak, şunları ifade etti:

“Haklarında memuriyeti engelleyen, herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu emekçileri, bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi kayıpları karşılanmalıdır. Bunlar gerçekleşinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

MA – DİYARBAKIR