KESK: Özgür bir ortam yerine SİHA’ların, İHA’ların müjdesi veriliyor

KESK, 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajında iktidarın barış içinde özgür bir ortam yerine “SİHA’ların, İHA’ların, savaş makinelerinin” müjdesini verdiğini kaydetti.

Silahların sınırlandırılması anlaşmalarının iptal edildiğini bildiren KESK, savaş politikalarını durdurmak için Barış, Eşitlik, Özgürlük ve Laiklik mücadelesini yükselteceklerinin mesajını verdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada iktidarın hala barış içinde özgür bir ortamın müjdesini değil “SİHA’ların, İHA’ların, savaş makinelerinin, sermayeye yeni kaynak oluşturacak kuyuların” müjdesini verdiğini bildirdi.

Silahların sınırlandırılması anlaşmaları iptal ediliyor

“Silah harcamaları sürekli artıyor, nükleer silahların sınırlandırılması antlaşmaları bir bir iptal ediliyor, yeni nükleer silah denemelerinin ardı arkası kesilmiyor” diyen KESK, İkinci Dünya Savaşı’nın geride en az 52 milyon ölü, milyonlarca engelli ve yerle bir edilmiş kentler bıraktığını kaydetti.

Sermayenin dolaşımı için kan dökülüyor

Aradan 81 yıl geçmesine karşın emperyalist ve gerici güçlerin aynı amaçlar ile sermayenin sınırsız ve koşulsuz dolaşımı için kan dökmeye, işgale, temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına almaya devam ettiğini kaydeden KESK şöyle devam etti:

Mültecilik karşıtı ırkçılık yükseltiliyor

“Yol açtıkları mültecilik, göçmenlik karşıtlığı üzerinden milliyetçilik, ırkçılık yükseltiliyor, oya ve sermayeye dönüştürülüyor. Halklar arasındaki milliyet, din, dil, etnik kimlik farklılıklarını düşmanlaştırma politikalarına, savaşlara gerekçe haline getiriyorlar. Açlığa, susuzluğa, sefalete sürüklenen milyonlar, göç yollarında yitip giden yüz binler, her geçen gün derinleşen gelir adaletsizliği umurlarında değil! Kârlarını arttırarak kasalarını dolduruyor ve yeni çatışmaların fitilini ateşliyorlar.”

Pandemi tehdit düzeyinin son kanıtı

Korona pandemisinin “doğa tahribatının dünyanın geleceğini tehdit eder düzeye ulaşmasının son kanıtı” olduğu tespitini yapan KESK, şöyle devam etti:

“Daha birkaç gün önce Giresun’da yaşanan sel felaketi gibi açık göstergelere rağmen doğa talanı, HES’ler, canlıların yaşam alanlarının ortadan kaldırılması, sera gazlarının kullanımı vb. devam ediyor. Sermaye ve rant için yaşama dair ne varsa ortadan kaldırılması zerre kadar umurlarında değil!”

Köklü sorunlar çözülmüyor, oyalanıyor

Kürt ve Filistin sorunları konusunda emperyalistler ve iktidarların rant ve paylaşım çerçevesinde oyalama, inkar ve çözümsüzlük politikalarında ısrar ettiği belirtilen açıklamada siyasi gerginlik ve çatışmalara ilişkin olarak şu görüşler dile getirildi:

“IŞİD, El Kaide, El-Nusra, Taliban gibi çeteler eliyle yürütülen vekâlet savaşları bu kez Libya üzerinden sürdürülüyor. Yunanistan ve ülkemizdeki iktidarlar kendi politik çıkarları uğruna tehlikeli şekilde gerginliği yükseltiyorlar. Yarattıkları siyasi ve ekonomik krizleri aşmak için yeni çatışmaların fitilleri ateşleniyor.”

‘Barışın iyileştirici gücüne ihtiyaç var’

Pandemiye yol açan politikaları uygulayanlar ile savaşı çıkaranların değil yoksulların, ezilenlerin, emekçilerin, kadınların ve çocukların bedel ödediğine dikkat çeken KESK, “Tablo karamsar ancak çaresiz değiliz” diyerek şu mesajı verdi:

“Bu gidişatı durdurabiliriz. Hepimizin barışın iyileştirici gücüne ihtiyacı var!

Bunun yolu eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış mücadelesinden geçiyor. Barış, özgürlük ve eşitlik paydası altında birlikte ve ortak mücadele bir arada yaşamının zemini de oluşturacaktır.

Barış mücadelesinin en çok da yaşadığımız Ortadoğu coğrafyasında ve ülkemizde yükseltilmesine ve süreklileştirilmesine ihtiyaç var. Bu amaçla atılacak her adım bizleri barışa olduğu kadar insan olma erdemine de yakınlaştıracaktır.”

KESK, “Talebimiz net: Barış içinde, eşit, demokratik bir ülke ve dünya” diyerek herkesi ortak mücadeleye davet etti.