KESK, TİS taleplerini Bakanlığa iletti

KESK, en düşük memur maaşının 6 bin 900 TL olarak belirlenmesi isteğini ve TİS taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kamu emekçilerinin mali ve sosyal hakları ile ilgili Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletti. Bakanlık önünde açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, kamu emekçilerinin insanca yaşam, yoksulluk sınırı üzerindeki taleplerini ileteceklerini belirtti.

Memur maaşı için talep 6 bin 900 TL

Bozgeyik öncelikli olarak 6288 sayılı yasanın değişmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kamu emekçilerinin sadece mali haklarıyla ilgili görüşmelerle sınırlı, kamu emekçilerinin grev yapma haklarının önünde engel olduğu bir toplu sözleşme ile karşı karşıyayız. Bu yasanın değiştirilmesine ilişkin taleplerimiz var” dedi.  2019-2021 yılları arasındaki yoksulluk sınırının 2 bin lira üzeri sınırda olduğunu belirten Bozgeyik, “Bu iki yıllık süreç içerisinde yoksulluk endeksine baktığımızda yüzde 8.5’lik bir kayıp olduğunu ifade edebiliriz. Öncelikli olarak bu kaybın ortadan kaldırılması gerekiyor. En düşük memur maaşının 6 bin 900 TL’ye çıkarılması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Ortak mücadele çağrısı

Bozgeyik, kamuda çalışan kadın emekçilerin oranının yüzde 50’ye vardığını kaydederek, “Bizim 6’ncı dönem taleplerimiz açısından da kamuda çalışan kadın emekçilerin de özgün taleplerine ilişkin ayrı bir sayfa açmış durumdayız. Hem kamuda toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı istihdam politikalarının arttırılması, hem var olan mobbing konusunda da çok yoğun taleplerimiz var. Yine doğum sonrası ve öncesi izinler açısından da ebeveyn izinlerinin arttırılması açısından taleplerimiz var” diye belirtti. Bozgeyik, “Bu taleplerimizi hayata geçirmemiz için, iş yerlerinden başlamak üzere ortak bir mücadeleye ihtiyacımız var” diye ekledi.

MA / ANKARA