KESK: TTB’ye yönelik başlatılan linç bir halk sağlığı sorunudur

KESK, “TTB’ye yönelik Devlet Bahçeli üzerinden başlatılan linç kampanyası bir halk sağlığı sorunudur” diyerek, linç kampanyasının yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin anılarına, hala görevi başında olanlara da saldırı ve hakaret anlamına geldiğini belirtti.

KESK Yürütme Kurulu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TTB’yi hedef gösteren sözlerine yazılı açıklama ile tepki gösterdi. TTB’nin hekimlik mesleğini merkezine alarak salgına dair yaptığı tüm açıklama ve uyarıların, açıkladığı verilerin toplumun çıkarını ve halkın sağlığını korumayı amaçladığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, “TTB bizzat hastanelerden, aile hekimliklerinden aldıkları bilgileri paylaşmakta, gelen bilgiler iktidarın açıkladığı verilerin gerçeklikle uzaktan yakından alakasının olmadığını göstermektedir. Nitekim Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler sadece birkaç ilden gelen verilerle çürümektedir.” denildi.

‘İktidar salgınla mücadele eden demokratik kurumları hedef aldı’

Salgında yaşanan durumun acil tedbirler alınmasını gerektirdiğine işaret edilen açıklamada, ancak iktidarın “her şeyin kontrol altında olduğu” algısı yaratarak, suçlu olarak vatandaşları göstererek sermayeyi korumayı ve kollamayı sürdürmek istediği, bu nedenle TTB, SES gibi salgınla birebir mücadele eden demokratik kurumları hedef aldığı belirtildi.

’92 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi’

TTB’nin bugüne kadar 92 sağlık emekçisinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğine, binlercesinin ise enfekte olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Buna rağmen halkın sağlığını korumak için canla başla çalışmaya devam etmektedir.” denildi.

‘Devlet Bahçeli üzerinden başlatılan linç kampanyası bir halk sağlığı sorunudur’

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Daha önce de ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ başlıklı basın açıklaması nedeniyle iktidar ittifakının hedefine giren TTB’ye yönelik Devlet Bahçeli üzerinden başlatılan linç kampanyası bir halk sağlığı sorunudur ve sonuçları hepimizin sağlığını yakından ilgilendirmektedir. TTB’ye yönelik linç kampanyası salgına karşı mücadele ederken yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin anılarına da büyük bir saygısızlık, hala görevi başında olanlara da saldırı ve hakaret anlamına gelmektedir.”

Açıklamada, KESK olarak bugüne kadar yanında olmaktan onur duydukları TTB ve üyeleri ile bir kez daha dayanıştıkları vurgulandı.