KESK Urfa Şubeler Platformu: Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz, iş bırakıyoruz!

Hükümet ve Memur-Sen arasında varılan toplu sözleşme mutabakatına tepki gösteren Urfa Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, “Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeler Platformu,  hükümet ve Memur-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde varılan mutabakata ve açıklanan zam oranlarına tepki gösterdi.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan açıklamada konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Urfa Şube Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, “Kapalı kapılar arkasında yapılan satış sözleşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

‘Başarı bu mu?’

Sözleşmenin 5 milyon 500 bin emekçiyi etkilediğine dikkati çeken Şengül, “Bir toplu sözleşmenin başarılı ya da iyi bir toplu sözleşme olarak gösterilmesinin kriterleri açıktır. Bir toplu sözleşmede başarının temel kriteri ne talep ettiğiniz,  ne aldığınız arasındaki makasın ağzı ile ölçülür” diye konuştu.

Sözleşmede refah payı talebinin mutabakata varan taraflarca görmezden gelindiğinin altını çizen Şengül,  “Soruyoruz, bu mudur başarı? Bu ülkede çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyon yüzde 45’i aşmıştır.

İğneden ipliğe her şeye zam yağmurunun devam ettiği, üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın tam 26 puan açıldığı, dolayısıyla hayat pahalılığının önümüzdeki dönemde bırakalım düşmeyi daha da artacağının açık olduğu koşullara rağmen, hiç kimsenin inanmadığı hedeflenen enflasyon rakamlarını temel alan bu mutabakatın neresi başarı?” diye sordu.

Bir günlük iş bırakma

KESK’in mutabakatı kabul etmediğini vurgulayan Şengül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm kamu emekçilerini kendilerine dayatılan sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik mutabakatına karşı tepkilerini göstermek üzere üretimden gelen gücümüzü kullanmaya, 27 Ağustos 2021 Cuma günü bir günlük hizmet üretmeme eylemine katılmaya çağırıyoruz.”

MA / URFA