KESK’in Ankara’ya yürüyüşü başladı

KESK’in, üyelerine yönelik anti-demokratik uygulamalara karşı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşü başladı.

KESK Eş Genel Başkanı Bozgeyik, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen, yokluğa, sefalete mahkum edilen tüm üyeleri ve kamu emekçileri için yürüdüklerini söyledi.  

KESK’in İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşü başladı.

KESK, “Çalışma hakkımı, işimi istiyorum” talebiyle yapacağı Ankara yürüyüşünün startını İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir AVM önünde yapılan açıklamayla verdi. HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu’nun da destek verdiği açıklamada KESK üyeleri “İşimi, emeğimi geri istiyorum. İhraçlara, açığa almalara baskılara teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açtı.

Bozgeyik: Örgütlü kötülük her gün yeni bir saldırı dalgası başlatıyor

Yürüyüş öncesi açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ülkenin alacakaranlık kuşağından geçtiğini belirterek, “Ülkenin ve emekçilerin başına çöreklenen örgütlü kötülük, görülmemiş ve zıvanadan çıkmış bir şekilde her gün yeni bir saldırı dalgası başlatıyor” dedi.

‘Yaşanan gelişmeler cumhuriyet tarihinde görülmemiş’

Yaşanan gelişmelerin cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sürece evirildiğini dile getiren Bozgeyik, korku iklimi yaratılarak sadece bedenlerin değil, zihinlerin ve ruhların teslim alınmak istendiğini söyledi. İktidarın mücadele eden bir birey bile görmek istemediğini ifade eden Bozgeyik, şunları kaydetti:

KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik (elinde mikrofon olan)

“Kendileri dışındaki tüm kesimleri iktidarlarının bekası için tehdit görüyorlar. Bu yüzden her tür yol ve yöntemle ortadan kaldırmak, etkisizleştirmek istiyorlar. Ülkenin yarısından fazlasını özde değil, sözde vatandaş görüyorlar. AKP, iktidarını devam ettirmek için sürekli düşman, hain, terörist imal ediyor, halklarımızı, emekçileri kutuplaştırıyor. Çünkü biliyorlar ki, işsizliğin, yoksulluğun, hukuksuz ihraçların, haksızlığın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun ve talanın konuşulduğu, tartışıldığı bir yerde iktidarda kalamayacaklar.”

‘Sefalete mahkum edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz’

Başlattıkları yürüyüşün “Artık yeter” haykırışı olduğunu söyleyen Bozgeyik, “Bağlı tüm sendikalarımızın yürütme kurulu üyeleri ile birlikte KESK olarak tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa, sefalete mahkûm edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz. Çocuklarına bir ekmek götürmek için inşaatlarda, tehlikeli işlerde çalışırken işçi cinayetine kurban verdiğimiz ihraç arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz.” dedi. 

‘Diz çökmedik çökmeyeceğiz’

OHAL Komisyonu sürecinin uzatılarak suç işlendiğine dikkat çeken Bozgeyik, şöyle devam etti:

“Bu iktidarın özelleştirme, güvencesizlik, performans, ayrımcılık, gericilik politikalarına karşı geldiğimiz, emekçilerin haklarını, insanca yaşam koşullarını savunduğumuz için açıkça hınç almadır. Belli ki hala bizleri tanımıyorlar. Biz KESK’liyiz, kamu emekçilerinin gerçek temsilcisiyiz. Biz, onurlu bir insan olarak yaşamanın yolunun emek, demokrasi ve barış mücadelesinden geçtiğinin farkında olanlarız. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Haksız, hukuksuz şekilde elimizden alınan işimiz iade edilinceye, faşist baskılar son buluncaya kadar patriyarkaya, sömürüye ve her tür şiddete karşı mücadelemiz devam edecektir.” 

HDP’li Gülüm: Birlikte başaracağız

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm de, iktidarın dört bir yandan saldırılar gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Karşısında kim duruyorsa, ona saldırıyor. Buna karşı topyekün bir direniş hattı da var. KESK emekçileri buna karşı direniyor. Yıllardır yaptığı gibi sokaklarda hak gasplarına karşı direniyorlar. Kamu emekçileri direnmeye devam ediyor.  Direnişinizi selamlıyoruz ve birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Yürüyüş engellenmek istendi

Açıklamanın ardından Eğitim Sen binasına gitmek isteyen KESK üyeleri, polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Engellemeye rağmen sendika binasına kadar yürüyen KESK üyeleri, burada yaptıkları açıklama sonrasında yürüyüşlerinin bir diğer durağı olacak Kadıköy’deki İskele Meydanı’nda doğru yola çıktı.

KESK üyeleri, burada yapılacak açıklama sonrasında Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’e, oradan da Ankara’ya ulaşacak.

MA – İSTANBUL