KESK’li kadınlar: Ataerkil zihniyete teslim olmayacağız

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı açıklama yapan KESK’li kadınlar, iktidarın baskıcı ve ataerkil zihniyetine teslim olmayacaklarını belirtti.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartını açan kadınlar sık sık “Çocuk istismarını atlatmayacağız”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İktidar elini sözleşmeden çek” sloganları atıldı. İstanbul sözleşmesi bizimdir” yazılı renkli yelekler giyen kadınların slogan ve zılgıtlarına çevredeki yurttaşlar da destek verdi.

Açıklamayı yapan KESK İzmir Kadın Meclisi üyesi Hülya Çağlar, kadınların mücadelesi sonucu imzalanan ve kadınların en önemli kazanımlarından biri olan İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir biçimde uygulanmasında yaşanan eksikliklere dikkati çekerek, uygulatılması için mücadelenin sürdüğünü ifade etti.

‘Toplumsal cinsiyet temel alınmıyor’

İstanbul Sözleşmesi’nin gerici iktidar tarafından hedef alınmasının nedeninin, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel almaması olduğunu belirten Çağlar, “Kadınları değil aileyi korumayı önceleyen, şiddeti değil boşanmayı engellemeyi amaç edinen iktidarın cinsiyetçi saldırılarının hedefi tekçi, gerici ideolojisini kadınların yaşamı üzerinde kurduğu denetimle tüm topluma yaymaktır” dedi.

‘Vazgeçmiyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’ni kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil zihniyetine teslim olmayacaklarını söyleyen Çağlar, “Biliyoruz ki kadın cinayetleri politiktir, yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz. Yaşam hakkı için, sözleşmeden vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

Açıklama zılgıtlar ve alkış eşliğinde sona erdi.

MA / İZMİR