KESK’li kadınlar’dan Derya Yanık’a istifa çağrısı

KESK’li kadınlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan’ı Derya Yanık’a istifa çağrısı yaparak, “Kadını birey olarak görmeyip aile odaklı politika üreten bakanlık kapatılmalı, kadınlarla beraber politika üretecek ‘Kadın ve Eşitlik Bakanlığı’ kurulmalıdır” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, iktidarın kadına yönelik politikalarını protesto etmek ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a istifa çağrısı yapmak için Genel Merkez Binaları önünde bir araya geldi. “Kadına yönelik şiddet tolere edilemez” yazılı pankartının açıldığı açıklamada kadınlar sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı.

KESK’e bağlı Eğitim ve Kamu Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Ankara 3 No’lu Şube Kadın Sekreteri Şehnaz Sönmez, son 10 yılda kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığını, 2020 yılında ise 300 kadının öldürüldüğünü belirtti. 2021 yılının ilk dört ayında ise bu sayının 95 olduğunu ifade eden Sönmez, 59 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.

‘Kod-29 silah olarak kullanılıyor’

Kod-29 uygulamasının tacizi, ayrımcılığı, mobbingi ifşa eden kadınlara dönük bir silah olarak kullanıldığını söyleyen Sönmez, “En vahim olanı ise, 20 Mart 2021 kullanılmıştır. TBMM devre dışı bırakılarak bir gece yarısı kararnamesiyle, kadınları şiddete karşı koruyan en kapsamlı uluslararası sözleşme niteliğinde olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı olmuştur. Tüm bu yaşananları buradan uzun uzun yeniden ifade etmemizin nedeni, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak bu sorunların kaynağını bilmesi ve çözüm üretmesi gereken Sayın Derya Yanık’ın artan şiddetin nedenlerini kendisinin de merak ettiğini ifade ettiği talihsiz açıklama olmuştur” dedi.

‘Tolere edilemez’

Sönmez, Derya Yanık’ın atandığı günden bu yana sürekli olarak kadınların gerçek sorunlarından uzak ve kadın bilincinden yoksun olduğunu söyleyerek, “TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda pandemi döneminde, kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışın ‘tolere edilebilir’ düzeyde, yani hoş görülebilir” olduğunu belirtmiştir. Sayın Bakana buradan sesleniyoruz: Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez. Bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok. Yaptığınız açıklamaları savunmak yerine, kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmelisiniz!” ifadelerini kullandı.

‘Bakanlık kapatılmalı’

Kadına yönelik şiddetin politik olduğunu belirten Sönmez, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından derhal vazgeçilmeli ve sözleşme tüm maddeleriyle birlikte etkin olarak uygulanmalıdır. Kadını birey olarak görmeyip aile odaklı politika üreten bakanlık kapatılmalı, kadınlarla beraber politika üretecek ‘Kadın ve Eşitlik Bakanlığı’ kurulmalıdır. Cinsiyetçi, tekçi, heteroseksist, gerici ve militarist politikalara kadın dayanışmasından aldığımız güçle haklarımızı ve hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Eşit ve özgür bir yaşamı örgütlü mücadelemizle biz kadınlar inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

VAN

KESK Van Şubeler Platformu Kadın Meclisi de, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söyleyerek istifa çağrısı yaptı. KESK binasında yapılan açıklamayı Eğitim-Sen Van Şube Kadın Sekreteri Funda Demir Bozkurt okudu.

Bir kadın daha eksilmeye tahammüllerinin kalmadığını aktaran Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık,  TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda; pandemi döneminde, kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışın “tolere edilebilir” düzeyde, yani ”hoş görülebilir” olduğunu belirtmiştir. Bakan Derya Yanık bu sözleriyle iktidarın kadına yaklaşımını da bir kez daha ortaya koymuştur. Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı ayrımcılık ve eşitsizliğin pandemi boyunca boyutlanarak artması sayın bakan için sıradan bir mesele olarak görülmektedir. Ev içinde ve kamusal alanda katlanarak artan fiziksel, cinsel, psikolojik, dinsel ve ekonomik şiddet, bakan Derya Yanık tarafından münferit olarak kabul görmektedir. Sayın Bakana buradan sesleniyoruz: Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez!”

MA / ANKARA-VAN