KESK’lilerin KHK eylemi 161’inci haftasında

İzmir’de KESK’in KHK ile görevinden alınanların işlerine geri dönmesi için başlattığı eylem 161’inci haftasında da devam etti.

İzmir KESK Şubeler Platformu: “Bu tiyatroya son verilsin, OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilsin ve arkadaşlarımız işlerine derhal iade edilsin.”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu’nun Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden alınanların işlerine geri dönmesi için başlattığı eylemler, 160’ncı haftasını geride bıraktı. Bu hafta 161’incisi Karşıyaka İskelesi karşısında yapılan eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP İzmir İl ve İlçe yöneticileri ve çok sayıda kişi destek verdi. Açıklamanın basın metnini KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş okudu.

‘Ciddi hak ihlalleri yaşandı’

Türkiye’de olağanüstü hal döneminin yaşandığını vurgulayan Karakaş, şunları söyledi: “Bu dönemde binlerce insanı etkileyen ciddi insan hakları ihlalleri yaşandı. Keyfi olarak ihraç edilen 130 bin kamu çalışanının mesleklerini icra etmeleri bile yasaklandı. İhraç edilen kamu çalışanlarının halen etkin bir başvuru yoluna erişimlerinin olmadığını biliyoruz. Bu nedenle biz KESK olarak diyoruz ki bu tiyatroya son verilsin OHAL İnceleme Komisyonu lağvedilsin ve arkadaşlarımız işlerine derhal iade edilsin.”

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Dört yıl önce gece yarısı kararnameleriyle bizleri çalıştığımız iş yerlerinden ayırmaya çalıştılar. 4 yıldır OHAL komisyonunun önünde bekletiyorlar. Siyasal iktidar bizleri görmüyor ve anlamıyor. Onlar bizlerin ağaç kökü yememizi istiyorlar” dedi.

MA