KESK’ten Adana Valiliği’ne ‘esnek çalışma’ çağrısı

KESK Adana Şubeler Platformu, Adana Valiliği’ne pandemiye karşı kamu kurumlarında esnek çalışma uygulamasını başlatması çağrısında bulundu.

KESK Adana Şubeler Platformu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecine ilişkin Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda “Adana Valiliği Pandemiye karşı kamu kurumlarında dönüşümlü çalışmayı bir an önce başlatmalıdır” pankartı asıldı. Platform adına açıklamayı BES Adana Şubesi Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney okudu.

Güney, salgına karşı alınan ve alınması gereken tedbirlerin öneminin her geçen gün arttığına dikkat çekti. 26 Ağustos’ta yayımlanan “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu genelgeye değinen Güney, esnek çalışma konusunda yetkili makamın valilikler olduğunu söyledi.

‘İşyerlerinde vaka sayıları arttı’

İşyerlerinde sürekli vaka haberlerinin geldiğini, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında vaka sayılarının arttığına vurgu yapan Güney, şunları ifade etti:

“Vakalara karşı, hasta ve hastayla yakın temaslılar karantinaya alınmakta ancak bu önlemler yetersiz kalmaktadır. Bilinmesini isteriz ki; salgınla mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarındaki dönüşümlü çalışma, bir tatil/dinlenme uygulaması değildir. Salgın riskini azaltmanın, personelin sağlığını korumanın ve kamu hizmetlerinde sürekliliği sağlamanın gereklerinden biridir. Aksi durumda hizmet birimlerinin, müdürlüklerin, şubelerin tamamen kapatılması gündeme gelecek, kamu hizmetleri kesintiye uğrayacak, kamu düzeni daha büyük risklerle karşılaşacaktır.” 

Sosyal Devlet olmanın gereklerinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Güney, “Temel tüketim maddelerinde, elektrik-su-doğalgaz faturalarında indirime gidilmeli, özel sektör çalışanları için ekonomik kayıpları olmayacak şekilde esnek çalışma modelleri uygulanmalıdır” dedi. Güney, Adana Valiliği’ne esnek çalışma modelinin uygulanması çağrısında bulundu. 

MA – ADANA