“KHK’lılar sadece işlerinden değil tüm vatandaşlık haklarından oldular”

İstanbul KHK’liler Platformu, İnsan Hakları Haftası kapsamında Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına HDP’li vekil Musa Piroğlu da katıldı

Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da destek verdiği açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

“KHK’lar insan hakları ihlalidir, kaldırılsın” pankartı açan kitle sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “İnsan haklarıyla insandır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları attı.

Sadece işlerinden değil tüm haklarından edildiler

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın kendilerine karşı olan herkesi düşman kabul ettiğini ve her çeşit saldırıyı meşru gördüğünü söyledi. Piroğlu, “KHK’larla insanlar sadece işinden değil tüm vatandaşlık hakkından da oldular. Yaşadıkları topraklarda vatansız ilan edildiler, hakları ellerinden alındı. Çalışarak yaşamak zorunda kalanlar için bu uygulamalar ölümdür. Biz susarsak bu sefalet devam edecek. Zulüm neredeyse karşısında, mazlum neredeyse yanında olacağız” diye vurguladı.

KHK’lılar hakkındaki nefret söyleminizi terk edin

KHK ile ihraç edilen öğretmen Yurdagül Gider ise hazırlanan basın metnini okuyarak, şunları söyledi: “Ülke hukuksuz bir dönemden geçiyor. 4 buçuk yıldır ülkede ‘insanlık suçu’ işleniyor. Bizler 4 buçuk yıldır, kendi vatanımızda vatansız muamelesi görüyoruz. İktidar ve yandaşlarının propagandasını yaptıkları gibi biz KHK’lılar, sadece işsiz bırakılmadık, tüm insan hak ve hürriyetlerimiz de ellerimizden alındı. Kendi doğduğumuz topraklarda ötekileştirmeye maruz bırakıldık, yalnızlaştırıldık, canavarlaştırıldık, vatansızlaştırıldık, açlığa ve ölüme mahkûm edildik. Maruz bırakıldığımız hukuksuzlukları ve insanlık dışı muameleleri kabullenmiyoruz ve diyoruz ki; bizler de insanız ve insan hakları ile insandır.”

MA