Kıbrıs’ta sınır kapıları 15 ay sonra açıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Kıbrıs Rum kesimi arasındaki 9 sınır kapısı geçişlere bu sabah yeniden açıldı.

KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında bir yılı aşkın süredir sınır kapılarının bazıları tamamen kapalıydı, bazılarında da sınırlı geçişler yapılabiliyordu. Bu sabah itibariyle sınır kapıları yeniden geçişlere açıldı. KKTC Sağlık Bakanlığı, 9 sınır kapısının geçişlere açılmasıyla istenen belgelere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, geçişler sırasında son 7 gün içinde yapılmış negatif PCR veya antijen test sonucunun İngilizce ve Türkçe belge ile ibraz edilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sınır kapılarının açılmasının öncesinde dün akşam Lokmacı Sınır Kapısı’nı ziyaret etmişti. Kıbrıs’ın iki kesimi arasında geçişlerin başladığı 9 geçiş kapısı ise şöyle:

“Ledra Palace, Beyarmudu, Akyar, Metehan, Bostancı, Lokmacı, Yeşilırmak, Derinya ve Aplıç.”

Rumlar 4 sınır kapısını kapattı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, (GKRY), KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasındaki 4 sınır kapısını Kovid-19’a karşı tedbir gerekçesiyle 29 Şubat’ta bir haftalığına kapatma kararı almış, daha sonra bu kararı 9 Mart’a kadar uzattığını açıklamıştı. Rum yönetiminden bu sabah yapılan açıklamada, kararın yarına kadar uzatıldığı ve Bakanlar Kurulu’nda tekrar görüşüleceği açıklandı.

Bu yüzden Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı sınır kapılarından 29 Şubat’tan bu yana geçiş yapılamıyor.

AA – LEFKOŞA/ANKARA