Kılıçdaroğlu: Artık sorun ‘evde tut’ aşamasına geçmiştir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Covid-19 salgın sorununun “Evde Kal Türkiye” gibi kampanyalarla vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözmenin mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu, kamuoyunun genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina beklentisi olduğunu belirterek, sorunun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçtiğini belirtti.

CHP Genel Merkezi Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koronavirüs salgının yayılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. CHP Genel Merkezi’nin internet sayfasında paylaşılan açıklamada, Kılıçdaroğlu COVİD-19 salgını nedeniyle kamuoyunun genel bir sokağa çıkma yasağı ve karantina beklentisi olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Ancak bu talepler karşısında Sayın Erdoğan ile birlikte Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın İçişleri Bakanı da sıklıkla ‘Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin’ diyor.” dedi.

‘OHAL ilan etmek gerekmemektedir’

Covid-19 salgınını kontrol altına almak için OHAL ilan etmenin gerekmediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Sorun, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetkilerin zamanında ve yeterince kullanılamaması sorunudur.” dedi.

‘İktidar önlem almakta zafiyet göstermiştir’

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle valiler eliyle eliyle 65 yaşın üzerindeki vatandaşlarla, kronik hastalıkları olanların sokağa çıkmalarının ülke genelinde yasaklandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ama sokağa çıkmaları yasaklanmayanların, akşam eve döneceklerini düşünmemiştir.” diye kaydetti.

İktidarın maalesef bu güne kadar salgın ile ilgili önlem almakta önemli zafiyetler gösterdiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara örnek verilebilir.” diye belirtti.

‘Etkin bir sokağa çıkma yasağı ihtiyacı olduğu açıktır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Mart’ta açıkladığı 7 maddelik yeni önlemler dizisinin de tek başına yeterli olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır.” dedi.

‘Vatandaşları kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir’

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Bu sorunu ‘Evde Kal Türkiye’ gibi kampanyalarla; vatandaşlarımızın kendi irade ve inisiyatiflerine bırakarak ve ayrıca vatandaşlara iş ve gelir güvencesi sağlamadan kendi kaderlerine terk ederek çözmek mümkün değildir. Bu nedenle 65 yaş üzerinde olanlar ile kronik hastalığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma yasağının, İl İdare Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun iktidara verdiği yetki çerçevesinde, bir an önce herkes için genelleştirilerek, genel bir karantinaya dönüştürülmesi zorunludur.”

‘Evde kalanların ekonomik önlemleri iktidar tarafından alınmalı’

Bu süre içinde evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur.” diye kaydetti.

Artık sorunun “evde kal” aşamasından “evde tut” aşamasına geçtiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Bir an önce iktidarın bu önlemleri alması gerekmektedir.” dedi.