Kılıçdaroğlu: AYM’nin kararına rağmen Gergerlioğlu halen içeride

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AYM kararına rağmen Gergerlioğlu’nun serbest bırakılmadığına dikkat çekerek, “Bu mu adalet?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. “Hak, hukuk, adalet” sloganıyla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen serbest bırakılmayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumuna dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu, “Bir tweeti paylaştı diye, yazdı diye değil paylaştı diye dokunulmazlığı kaldırıldı, ayakkabısını giymesine fırsat verilmeden gözaltına alındı, karakola götürüldü, Anayasa Mahkemesi karar alıp, ’serbest bırakılsın’ dedi. Karar bağlayıcı. Ama Gergerlioğlu halen içeride. Hani haksızlık karşısında dilsiz şeytandı? Bu mu adalet? Adaleti sadece kendimiz için istemiyoruz. AK Partili kardeşlerimiz de adalet istiyor.  Örnek mi, bir medya patronu, AK Partili, Sivaslı yerel bir TV’nin sahibi. ‘Basın baskı altında’ diyor. AK Partili bir isim söylüyor. Vicdanı, erdemi olan biri söylüyor” diye konuştu.

Boğaziçi üniversitesi

Kılıçdaroğlu ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin, “Yine bir adaletsizlik. Bir insan bir göreve atandıktan sonra orayı kendi özel hapishanesi haline getirir mi? Melih Bulu getirdi. Boğaziçi Üniversitesi sanki onun özel hapishanesi. Öğrenciler, akademisyenler, çalışanlar istemiyor. O bütün kapıları kapatmış, her taraf tel örgülerle çevrili, gelenlere cop, biber gazı. Bir kişinin talimatıyla hareket ediyor. Aklını bir yerlere kiraya vermiş insandır” ifadelerine yer verdi.

‘Bu rezalete son vereceğiz’

Esnafın ve tütün işçilerinin durumuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Diyarbakır’da pazarda sebze satan bir kadın ‘pahalılığın nedeni belli, 10 yaşındaki çocuğa sorsan hemen nedenini anlatır. Nedeni sistem. Biz kendi ülkemizde mülteci bile olamadık’ diyor. Adıyaman’da tütün üreticileri yolu kestiler. Adalet istiyorlar. Sarmalık tütün bölgede yetişiyor. Bizim hakkımızı arayın diyorlar. Sonuna kadar haklarını arayacağız. Siyasi iktidar uluslararası sigara tekellerine teslim oldu. Tütün üreticisi ‘tütün kızımızın çeyizidir, askerimizin harçlığıdır, öğrencilerimizin dershane harçlığıdır, evimizin geçimidir’ diyor. Bu rezalete son vereceğiz, yeter ki destek verin” şeklinde konuştu.

‘Erdoğan’ın yayımladığı yeni tasarruf genelgesi: Yeni bir saray’

Kemal Kılıçdaroğlu, kamu kurum kuruluşlarına ilişkin “tasarruf genelgesi” çıkarıldığını anımsatarak, “AK Parti iktidarı 2003 yılından bu yana tam 6 kez tasarruf genelgesi çıkardı. Normalde sağlıklı işleyen devlette bir genelge çıkarırsın herkes ona uyar. 6 kez çıkması ne demektir? Kimse uymuyor, uymayınca bir daha, bir daha. Niçin uyulmuyor? Yukarıya bakıyor, ‘Yukardaki uymadığına göre ben niye uyacağım?’ diyor.” şeklinde konuştu.

Marmaris’teki Cumhurbaşkanlığı Konukevi’nin fotoğraflarını gösteren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın yayımladığı yeni tasarruf genelgesi bu; yeni bir saray. Genelge çıkarıyor, ‘Ben hariç, ben uymayacağım.’ diyor. Sen hariçsen vatandaş niye uysun? Lüks hayat, şatafat, rüşvet, yolsuzluk var; lağım patlamış, hala ve hala israfa devam ediyorlar. İsraf haram ve günah. ‘Ama ben paramı ve günahı işlemeye devam edeceğim.’ diyor. AK Parti’ye geçmişte oy veren bütün kardeşlerime seslenmek isterim, eğer israf haramsa ve günahsa eğer sen gidip hala ona oy veriyorsan sen de günah işliyorsun kardeşim.” ifadelerini kullandı.

MA / AA