Kılıçdaroğlu: Belediye başkanları yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorunda

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de Çiğli Tramvayı Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, belediye başkanlarının yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorunda olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, böyle bir siyaset anlayışını hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: Mehmet Emin Mengüarslan / AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında geldiği Konak ilçesindeki Güzelyalı Semti sakinlerine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun sohbet ettiği esnaflardan Saadet Körbulak, kent altyapısını eleştirerek, “Altyapı İzmir’de gerçekten bitik. Bir vatandaş ve esnaf olarak canım yandı bununla ilgili sizden rica ediyorum. Burada 35 senedir CHP var. Lütfen bu altyapıyı düzeltin.” dedi.

Körbulak, altyapıya ağırlık verilmesini isteyerek, “Bu altyapının İzmir’de düzelmesi gerekiyor. Zararımın karşılanmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘Tam bir afet’

Kılıçdaroğlu, maddi kaybın giderileceğini belirterek “Bir yılda yağması gereken yağmur 24 saatte yağınca her taraf göl oldu. Tam bir afet. Bir sorun varsa çözülecektir. Ayrıca hasar tespit çalışmaları yapılmış. Bütün esnafın zararları ve var olan sorunları çözülecek, maddi kayıpları giderilecek. Ön tespitler yapıldı.” dedi.

Esnaflar zararlarının bir an önce karşılanmasını istedi

Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettiği bir kuaför, sel basan dükkanının büyük zarar gördüğünü, zararlarının bir an önce karşılanmasını istedi. Bir mahalle sakini ise Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan bir kapıcı dairesinin sel nedeniyle zarar gördüğünü ama itfaiye ekipleri tarafından hasar tespitinin yapılmadığını öne sürdü.

Çiğli Tramvayı’nın temel atma töreni gerçekleştirildi

Kılıçdaroğlu, esnaf ziyaret kapsamında vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirirken, kendisine bir fırında boyoz ikram edildi. Üçkuyular Vapur İskelesi’nden Uğur Mumcu arabalı vapuruyla Karşıyaka’ya geçen Kılıçdaroğlu, daha sonra Çiğli Tramvayı’nın temel atma törenine katıldı.

‘Hiçbir güç inandığım yoldan beni döndüremeyecek’

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, İzmir milletvekili olarak İzmirlilerle buluşmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Türkiye’ye huzur ve birlikteliği getirmek için azimli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hiçbir güç inandığım yoldan beni döndüremeyecek. Halkın bütün katmanlarıyla birlikte bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Sevgiyi, huzuru getireceğiz, kaygıyı, tasayı uzaklaştıracağız.” dedi.

‘Sel nedeniyle 2 bin 554 hane ve işyerinde sorun var’

Kılıçdaroğlu, sel felaketinden mağdur olanlar için İzmir’de belediyenin önemli hizmetler verdiğini ifade ederek sel nedeniyle 2 bin 554 hane ve iş yerinde sorun olduğunu ve mağdurlara 7 milyon 31 bin liralık yardım yapılacağını aktardı. 

‘Buca metrosu için borç faizi yüzde 3’

Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında yüzde 72’si tamamlanan Narlıdere Metrosu inşaatında incelemelerde bulunduğunu söyledi. Buca Metro Hattı çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti devleti düşünün, onun hazinesini düşünün. Hazineyi yöneten bakanları düşünün. Bunlar uluslararası piyasalarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti borç alırken faiz ödüyor. En son aldıkları borç dolayısıyla ödedikleri faiz yüzde 5-6 civarında ama İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 70 milyon avroluk borçlanmayı yüzde 3’le yaptı. Olağanüstü bir rakam. Yani Türkiye Cumhuriyeti devletinin ödediği faizin yarısı kadar faiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi borçlanma yapabiliyor. Bu bizim belediyelerimizin uluslararası alanda, finans kuruluşlarının gözünde Türkiye Cumhuriyeti devleti hazinesinden daha iyi ve daha güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu bizim gurur verici.”

‘CHP’li belediyeler tıkır tıkır işliyor’

“İnşallah dostlarımızla iktidara geldiğimizde Türkiye Cumhuriyeti’nin talihini değiştireceğiz.” diyen Kılıçdaroğlu, devletin hazinesini de uluslararası piyasalarda güvenilir hale getirmek için çalışacaklarını anlattı. 

Kılıçdaroğlu, CHP belediyelerinde ihalelerin saydam olduğunu dile getirerek “İhale yapılacak, ihaleler saydam olacak. ‘Adamını bul, gel, ihaleyi verelim. Sen de bize para ver.’ dönemi yok bizim belediyelerde. Herkes şunu bilmeli CHP’li belediyeler tıkır tıkır işliyor.” diye konuştu.

‘Belediye başkanları yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadır’

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Çiğli Tramvayı ihalesi için şartnameye “yeni mezun mühendislerin” çalıştırılması maddesini koydurduğunun vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Her büyük kentin ulaşım sorunu var. Belediye başkanlarının görevi de ulaşım, otopark sorununu çözmektir. Bu sorunları çözmek için çaba harcarlar. Yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadır halka hesap vermek, Hakk’a hesap vermektir. Her kuruşun hesabını veren belediye başkanı doğru belediye başkanıdır.”

Biz yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de hayata geçirmeye çalıştıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Halkına hesap veren siyaset anlayışı. Halkın günlük sorunlarını gören, gelecekteki sorunları gören bir siyaset anlayışı. Bunu yapmak istiyoruz. İnşallah iktidarda da bunu yapacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Bizler belediyelerden başlayarak hizmeti kendi halkımıza yapacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, salgın döneminde CHP’li belediyelerin milyonlarca kişiye ayni ve nakdi yaptığını ifade etti.

Milli Emlak arsalarına okul yapılması çağrısı

Eğitimde birleştirilmiş sınıf uygulamasını sona erdirmek için 11 büyükşehir belediye başkanlığının olduğu yerlerde Milli Emlak arsalarına okul yapılması için iktidara çağrıda bulunduklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Biz yaparız. Her kuruşun hesabını veririz. Biz siyaseti köşeyi dönmek için değil, halk için yaparız. Zenginleşme aracı olarak görmeyiz siyaseti. Bizim onlarla siyahla beyaz kadar farkımız var.” dedi. 

‘Belediye hesaplarına yatırılan paralara el koydular’

Halkın CHP’li belediyelere güvendiğini, belediye aracılığıyla yardımda bulunmak istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Tahammül edemediler, belediye hesaplarına yatırılan paralara el koydular, vermediler CHP’li belediyeler başarısız olsun diye. Belediye başkanları arkadaşlarıma söyledim ‘Önünüze engeller çıkarırlar, şikayet etmeyeceksiniz, engeli aşacaksınız.’ dedim. Banka hesaplarına el koydular. Biz askıda fatura dedik. On binlerce kişinin masrafları ödendi. Aracı belediye oldu.” ifadelerini kullandı. 

Soyer: Çiğli Tramvayı 4 istasyondan oluşacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli Tramvayı’nın temelini atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Çiğli Tramvayı’nın 14 istasyondan oluşacağını anlatan Soyer, şunları aktardı:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı İhalesi’nde önemli bir ilki de gerçekleştirdi. İlk defa bir belediye; yüklenici firmaya yeni mezun mühendis ve mimar istihdamı zorunluluğu getirdi. Bu örnek uygulamamız sayesinde yeni mezun gençlerimizin mesleki kariyerlerine adım atmaları konusunda önemli bir katkı sağlamış olduk.”

Konuşmaların ardından protokolde bulunanlar, Çiğli Tramvayı’nın temelini atmak üzere birlikte butona bastı.

Kaynak: AA