Kılıçdaroğlu: Bu Meclis hiçbir vesayeti üzerinde hissetmemeli

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Meclis’in yetki gaspına sessiz kalmaması gerektiğini belirterek, “Bu Meclisin hiçbir vesayeti, hiçbir gölgeyi üzerinde hissetmemesi gerekir. Bu Meclisin kendi özgür iradesiyle çıkardığı yasaları, yürütmenin uyup uymadığını denetlemesi gerekir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’nin özel oturumunda konuştu.

TBMM, açılışının 101. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel gündemli oturumda konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin kabulünden sonra hazırlanan ilk anayasa olan 1921 Anayasası’nın devletin omurgasını belirleyen bir anayasa olduğunu ifade etti.

‘Anayasamız egemenliğin hiçbir suretle bir zümreye bırakılamaz diyor’

21 Anayasasının bir kişinin değil, milletin iradesini esas aldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Milli Kurtuluş Savaşı mücadelesi sadece bir askeri mücadele değil, aynı zamanda bir anayasal demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele bugün hala devam ediyor. Anayasamız egemenliğin kullanılmasının hiçbir suretle bir zümreye veya bir sınıfa bırakılamaz diyor.” dedi.

‘Meclis yetki gaspına sessiz kalmamalı’

Meclisin kendi yetkileri konusunda titiz davranması ve yetki gaspına sessiz kalmaması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Bu Meclisin hiçbir vesayeti, hiçbir gölgeyi üzerinde hissetmemesi gerekir. Bu Meclisin kendi özgür iradesiyle çıkardığı yasaları, yürütmenin uyup uymadığını denetlemesi gerekir. Bu Meclisin halktan toplanan vergilerin, yapılan borçlanmaların nerelere, nasıl harcandığını bilmesi ve denetlemesi gerekir. Bu Meclisin yolsuzluklar konusunda çok duyarlı olması gerekir.

Bu Meclisin Milli Kurtuluş Savaşı süresinde bile ülkenin KHK ile yönetilmesine izin vermediğini bilmesi gerekiyor. Türkiye’nin en temel sorunlarını yeri geldiğinde masaya yatıran ve çözümler üreten bir sorumluluğun olduğunu bilmesi gerekir. Meclisin insan hakları ihlalleri karşısında insandan yana onurlu tavrı alması ve hak ihlallerine izin vermemesi gerekir. Bu Meclisin devlette aşama şama yok edilen liyakat sisteminin neden yok edildiğini araştırması gerekir. Anayasada yer alan ‘basın hürdür, sansür edilemez’ ilkesinin yürütmenin nasıl ihlal ettiğini araştırması gerekiyor.”

‘Bu Meclisin 128 milyar doların kimlere satıldığını bilmesi gerekiyor’

Meclis’in işsizler ordusunun yaşadığı sorunları araştırması, bugün 2 milyon 538 bin çocuğun EBA’ya ulaşamadığını sorgulaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Tek kişilik hükümetin kendi vatandaşlarını, kendi ülkesinde niçin dövizle borçlandığını sorgulaması gerekiyor. Bu Meclisin Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının hangi bankalarda kimlere hangi kur üzerinden satıldığını bilmesi gerekiyor. Bu Meclisin devletin en büyük inşaatlarının ihalelerinin adil bir şekilde yapılmadığını, neden sadece 5 firmaya döviz garantili verildiğini sorgulaması gerekir.”

Meclisin yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümüne izin vermemesi ve Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak gibi bir görevinin olduğunu unutmaması gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Bu Meclis tarih önünde saygınlık kazandıracak olan bu söylediklerimin gerçekleşmesidir.” dedi.

‘Milletin vekillerini millet seçsin’

Hukuk sisteminin askeri ve sivil darbe hukukundan arındırılmasını istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz hukuk, hak, adalet istiyoruz. Milletin vekillerini millet seçsin istiyoruz. Hangi görüş ve kimlikten olursa olsun bütün vatandaşlarımızla huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimse umutsuzluğa kapılmasın Allah’ın izniyle bunların tümünü yapacağız.” şeklinde konuştu.

MA – ANKARA