Kılıçdaroğlu: CHP’nin iktidar olamamasının kabahati vatandaşta değil bizde

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, uzun süredir CHP’nin iktidar olamadığını belirterek, “Ama bunun kabahati vatandaşta değil, kabahati bizde. Cumhuriyet Halk Partililerde.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’yi ekonomik buhrandan nasıl kurtaracağını madde madde açıklaması çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, ilk seçimlerde iktidar olacaklarına ve Türkiye’yi bugün bulunduğu bunalımdan çekip çıkaracaklarına söz verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde partisinin “97. Kuruluş Yıldönümü” programı kapsamında basın toplantısı düzenledi. Bugünün mutlu günleri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 97 yıl önce resmen kurulan CHP’nin sadece Türkiye’de değil Avrupa’nın da en güçlü sosyal demokrat partisi olarak görevini sürdürdüğünü belirtti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına CHP’nin tarihsel sürecini ayrıntılı bir şekilde anlatarak devam etti. Ankara başkent ilan edildikten sonra bazı büyükelçiliklerin Ankara’ya gelmek istemediklerini, Ankara’ya gelenlerin alışveriş yapacakları dükkan bulamadıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 21 Nisan 1925’te bir tüketim kooperatifi kurduklarını belirtti.

‘Tarihimiz bize unutturulmak isteniyor’

Fotoğraf: AA

Kooperatifin kurucularının Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Fevzi Çakmak, Abdülhalik Renda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bu kooperatif hala yaşamını sürdürüyor, kaçımız farkındayız? Unutturulmak isteniyor, tarihimiz bize unutturulmak isteniyor.” dedi.

‘CHP kadroları toplumsal barışı sağlamak istedi’

CHP kadrolarının Cumhuriyet kurulmadan bir toplumsal barışı, bir toplumsal huzuru sağlamak istediğini savunan Kılıçdaroğlu, CHP’nin sıradan, avukat bürolarında hazırlanan bir dilekçe ile kurulan bir parti olmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi dünyanın en eski ve en köklü ve bütün mazlum milletlerin örnek aldığı bir partidir, bir demokrasi partisidir, bir insan hakları partisidir, bir sosyal devlet partisidir, bağımsızlığı ilke edinen bir partidir, milli kurtuluşçu zihniyete sahip olan bir partidir.” dedi.

‘Sendika hakkının arkasında CHP kadrolarının yattığı bilinmeli’

Fabrikalarla birlikte işçilerin ortaya çıkışıyla 1945’te İşçi Sigortaları Kurumu’nun kurulduğunu, adının sonrasında Sosyal Sigortalar Kurumu, bugün de Sosyal Güvenlik Kurumu olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

“Onu kuran da Cumhuriyet Halk Partili kadrolar. Şimdi bütün işçilere, sendikacılara sormak isterim; siz eğer bugün sendika, sosyal güvenlik hakkına sahipseniz bunun arkasında Cumhuriyet Halk Partili kadroların yattığını bilmek zorundasınız. Sizlerden hak almak isteyenler oldu ama o hakların alınmasına her ortamda biz karşı çıktık.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

‘Rize’de çay fabrikası kuran CHP kadrolarıdır’

Rize Çay Fabrikasına da işaret eden Kılıçdaroğlu, “Rizelilere de seslenmek istiyorum; çayı çay yapan, çay fabrikası kuran Cumhuriyet Halk Partisi kadrolarıdır.” ifadelerini kullandı. 

‘Her haklı eleştiriye saygı duyarız’

CHP’nin de eleştirilecek yönleri olduğunu, “Bizi kimse eleştiremez.” demediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Her haklı eleştiriye saygı duyarız. Yanlışımız olmuş mudur? Elbette olabilir. Hatamız olmuş mudur? Elbette olabilir ama ana eksenimiz hiç değişmemiştir.” dedi.

Bu ana ekseni ileriye doğru, gelecek yüzyıla doğru uzattıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, bunun için “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni hazırladıklarını hatırlattı.

‘CHP’nin iktidar olamamasının kabahati bizde’

Uzun süredir CHP’nin iktidar olamadığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Ama bunun kabahati vatandaşta değil, kabahati bizde. Bakın rahat söylüyorum, kabahati bizde, Cumhuriyet Halk Partililerde. Köy köy gezmezseniz, vatandaşın sofrasına oturmazsanız, Ankara’da konuşup da ‘Vatandaş bana oy verir.’ derseniz bu iş olmaz. Gezeceksiniz, vatandaşın sofrasına oturacaksınız, derdini dinleyeceksiniz, sizi en sert şekilde eleştirse bile eleştiriyi büyük bir sabırla ve hoşgörüyle dinleyeceksiniz.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a çağrısını yineledi

Dünkü Parti Meclisi toplantısı öncesinde yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin bir ekonomik buhran yaşadığını ve hükümete çağrıda bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Erdoğan’a bir çağrı yaptım. Çağrıyı yineliyorum, Türkiye’yi bu buhrandan nasıl kurtaracağını çık, madde madde millete anlat. Şunu yapacağım, şunu yapacağım, bu buhrandan bu milleti çıkaracağım ve kurtaracağım de. Bunu demesini bekliyorum. Derse ki ya Kılıçdaroğlu amma da zor soru sordun kardeşim, bunu ne bileyim ben. Bir toplanalım, hep beraber bir yol yöntem bulmaya çalışalım. O zaman bunu yapamıyorsan, bana söyleyeceksin. Ben yapamadım, sen açıkla… Ben açıklayacağım o zaman. Erdoğan bunu yapabilir mi? Yapamaz, bilgisi, birikimi, kapasitesi yok. Bir ülke bir ailenin çiftliği gibi kullanılamaz. Cumhuriyet tarihinde böyle bir örnek yoktur. Şimdi o örneğin içindeyiz. Ülke, bir ailenin çiftliği gibi kullanılıyor. Kayınpeder, damat istediklerini yapıyorlar. Size tarihi süreci anlattım. Size hangi koşullardan buraya geldiğimizi anlattım. Pırıl pırıl gençlerimiz var. Umutsuzlukla besliyoruz bu çocuklarımızı. Bu çocukların zihnine umutsuzluğu ekmeye kimin ne hakkı var?”

‘İlk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız’

Kendilerine düşen büyük görevler olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her eleştiri başımızın üstüne, her haklı eleştiri başımızın üstüne ama yapacağımız çok iş var. Bunu milletimizin desteğiyle yapacağız. İlk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız ve Türkiye’yi bugün içinde bulunduğu bunalımdan çekip çıkaracağız. Söz veriyorum en geç 5 yıl içinde Türkiye, bölgesinde kavganın olmadığı, bölgesinde huzurun, iş birliğinin olduğu, üretimin pik noktasına ulaştığı, işsizliğin büyük ölçüde önlendiği ve herkesin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne saygı duyduğu bir Türkiye inşa edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum.”

Kaynak: AA