Kılıçdaroğlu: Covid-19 rakamlarının gerçek olmadığını herkes biliyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Koca’nın bütün güvenini yitirdiğini belirterek, “Erdoğan ne talimatı veriyor size? Bu talimattan sonra olaylar tamamen güvensiz bir ortama sürüklendi.” dedi.

Kılıçdaroğlu, salgına ilişkin rakamların gerçek olmadığını belirterek, “Bunu herkes ama herkes gayet net biliyor.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, iş insanı Osman Kavala ve eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın da “Erdoğan istedi” diye cezaevinde tutulduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

CHP PM toplantısı Covid-19 tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle ve basına kapalı gerçekleştirildi. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Covid-19’dan 57’si dün olmak üzere toplamda 6 bin 730 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti.

Salgında hayatını kaybedenlerin rakamlarının gerçek olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Rakamların çok daha fazla olduğunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, doktorlar da biliyor, hemşireler de biliyor, esnaf da biliyor, vatandaş da biliyor. Ama ne olursa olsun bizler hak, adalet ve doğruluk için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

‘Yoğun bakım tıka basa dolu’

Covid-19 mikrobunun yayıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla tedavi için hastaneler tıka basa dolu, yoğun bakım tıka basa dolu. İş tamamen tersine dönmüş durumda. Bu, devletin ülkenin iyi yönetilmediğini gösteriyor.” diye konuştu.

‘Sağlık Bakanı bütün güveni yitirdi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, sunları kaydetti:

“Her akşam belli bir saatte açıklamalar yapıyor. ‘Şu kadar vatandaşımız yakalandı, şu kadar vatandaşımız hayatını kaybetti.’ diye. Başlangıçta güven vermişti ama bir süre sonra Sağlık Bakanı da bütün güveni yitirdi. Neden? Şu cümle ile başladı. ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla…’ Sayın Cumhurbaşkanı dediğin kişi doktor değil ki onun talimatıyla… Eğer talimatsa Bilim Kurulu’nun talimatı olacak. Görüş ise Bilim Kurulu’nun görüşü olacak. Sen doktorsun, Bilim Kurulu’ndakilerinin tamamı doktor. Onlar yolu yöntemi size öneriyorlar. Erdoğan ne talimatı veriyor size? Bu talimattan sonra olaylar tamamen güvensiz bir ortama sürüklendi. Ve devletin saygınlığı büyük yara aldı. Bugün vaka sayıları da, ölüm oranı sayıları da gerçeği yansıtmıyor. Bunu herkes ama herkes gayet net biliyor.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

‘Sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz’

Sağlık çalışanlarının moralsiz ve tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ifade ettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu süreçte kim, ne derse desin, bütün sağlık çalışanlarına yürekten teşekkür etmek benim boynumun borcudur, bu ülkede yaşayan her vatandaşın boynunun borcudur.” dedi.

‘İktidarın Türkiye’yi buhrandan çıkarmasına imkan yoktur’

“18 yıldır bu ülkeyi yöneten bir siyasi parti demeyim de bir kişi, 18 yıldır yönetiyor. 5 maskeyi dağıtamadılar.” diyen Kılıçdaroğlu, 5 maskeyi dağıtamayan bir siyasal iktidarın Türkiye’yi bu buhrandan çıkarmasına imkan olmadığını söyledi.

‘Çöp konteynerleri iyi ki var arkadaşlar’

Türkiye’de işsiz sayısının 10 milyona ulaştığına işaret eden Kılıçdaroğlu, bunun Cumhuriyet tarihinde bir rekor olduğunu söyledi. On binlerce çocuğun yatağa aç girdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Çöp konteynerleri iyi ki var arkadaşlar. Sevgili vatandaşlarım diyecek ki bu da laf mı? Allah aşkına çöp konteynerleri iyi ki var denir mi? Çöp konteynerinden bugün on binler geçiniyor. Oradan yiyecek topluyorlar, oradan kağıt topluyorlar, oradan meyve topluyorlar. On binlerce kişi geçiniyor. 21. yüzyılın Türkiyesi’nden bahsediyorum. 18 yıldır bu ülkeyi kesintisiz tek başına yöneten bir kişinin yönetiminden söz ediyorum ben. Hala ortaya çıkmış afrayla, tafrayla konuşuyorlar.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu alarm takılmış zeytiyağı ve bebek mamalarının fotoğraflarını gösterdi Fotoğraf: AA

‘Mamaya alarm takılmış çalınmasın diye’

Mağazada üzerinde alarm bulunan zeytinyağı ve bebek maması fotoğrafı gösteren Kılıçdaroğlu, “Bakınız zeytinyağı üzerinde alarm var. Mağazada çalınmasın diye. Çocuklar için mama. Alarm takılmış çalınmasın diye. Bir kişi, Türkiye Cumhuriyeti’nde bir kişi çocuk mamasını neden çalar Allah aşkına? Zeytinyağını niye çalar mağazadan? Çocuğu açtır da onun için.” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, “Eğer bir kişi çocuğunu beslemek için mağazadan mama çalmaya kalkıyorsa, Türkiye bu noktaya gelmişse herkesin oturup düşünmesi lazım.” dedi.

‘Bin 168 liraya yüz binleri mahkum ediyorsun’

Ekonomik buhranın giderek derinleştiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Çalışırken 5-6 bin lira alan kişi ücretsiz izne ayrıldı. Buna şimdi bin 168 lira veriliyor. Günde 39 lira. Bu bin 168 lirayla kira ödeyecek, çocuğunu okula gönderecek, dolmuşa binecek, evine ekmek getirecek. Erdoğan’a sormak isterim, senin sarayında ve beslemelerinin hanelerinde, saraylarında bin 168 lira ile çalışan var mı? Devletin aylıklarında 5-10-30-40 bin lira, üstelik birden fazla yerden aylık alanlar varken, sen bin 168 liraya yüz binleri mahkum ediyorsun.” dedi.

Tutuklu gazetecilerin duruşması yarın

İstanbul’da yarın Oda TV davasında gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın hakim karşısına çıkacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, tutuklu Müyesser Yıldız hakkındaki iddianamenin de henüz hazırlanmadığını belirtti. 

‘Kavala ve Demirtaş niye içeride? Erdoğan istedi diye’

İş insanı Osman Kavala’nın ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da tutuklu olmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: 

“Osman Kavala, AİHM ‘hak ihlali var’ diyor, bu dosyada yine içerideler. Niye içeride? Erdoğan istedi diye. Selahattin Demirtaş. AİHM ‘tutuklu siyasi tahliye edilmeli’ diyor. Anayasa’ya göre de AİHM kararlarının iç hukuka göre üstünlüğü var. Ama Erdoğan diyor ki ‘içeride kalsın.’ Sanıyor ki Osman Kavala da Selahattin Demirtaş da ‘ben ettim sen etme’ diyecekler. Asla demezler. Haksız yere içeride tutulanlar içeride kaldıkları süreyi göğüslerinde hep bir şeref madalyası olarak taşıyacaklardır.”

Kaynak: AA/MA