Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız

Birinci Meclis’i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İkinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız.” diyerek hakimiyet milletin olacaksa milletin oyuna başvurmaktan korkmamak gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıl dönümü dolayısıyla Ulus’taki Birinci Meclis’i ziyaret etti. Ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, 97 yıl önce bu binada alkışlar, gözyaşları ve kucaklaşmaların yaşandığını, Cumhuriyet ilan edildiğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet’in ne olduğunu, ne kadar değerli olduğunu onlar bizden çok daha iyi biliyorlardı. Çünkü onlar savaş meydanlarından gelmişlerdi, bedel ödemişlerdi, arkadaşlarını toprağa gömmüşlerdi ve dolayısıyla Cumhuriyet’in ilanı bizim en büyük devrimimizdir.” diye konuştu.

‘Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız’

İlk Anayasa’da yazıldığı şekliyle “Hakimiyet bilakayıduşart milletindir” ifadesinin aslında Cumhuriyet’in getirdiği güzel bir kavram olduğunu, halkı her şeyin üstünde tutma anlamına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu binayı bugün gezdim. İkinci yüzyıla doğru gidiyoruz. İkinci yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak zorundayız. Eğer bu ülkede, 1921 Anayasası’nda yazıldığı gibi hakimiyet bilakayıduşart milletin olacaksa, milletten korkmamak lazım, milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım. Milletin taleplerini, beklentilerini siyaset kurumunun dinlemesi, bilmesi gerekiyor.”

‘Zor günlerden geçiyoruz’

Zor günlerden geçildiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Ama şundan bütün milletimin emin olmasını isterim, bu ülke en zor günlerinde bile bir araya gelerek, barış içinde bütün zorlukları aşmıştır, biz de aşacağız ve Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız.” dedi.

Birinci Meclis binasının kendileri için çok değerli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “İçeride Cumhuriyet’i kuranlar bugün aramızda yoklar. Onların her birisine tek tek şükranlarımızı sunuyoruz. Rahmet diliyoruz. Onlar gerçekten de bizi biz yapan değerlerdir. O değerlere sahip çıkmak da bizim görevimiz.” şeklinde konuştu.

AA – ANKARA