Kılıçdaroğlu: Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Albayrak’ın istifasının kabul edilmesinin hayırlı olduğunu belirterek, “En azından bir damat kayınpeder olayından kurtuldu Türkiye.” dedi. 

Gelişmelerin arkasındaki gerçeklerin bilinmediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Veziri verip, şahı kurtaramazsınız.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 10 Kasım’ın, büyük bir liderin, bir devlet adamı olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının 82. yılı olduğunu belirtti.

Atatürk’e, düşmanının bile saygı duyduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün düşünceleri, eylemleri, yetişmişliği ve öngörüsüyle ender kişilerden olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu,  Atatürk’ün daha güçlü bir Türkiye’yi her zaman düşlediğini söyleyerek, “Bizim mücadelemiz de onun bıraktığı mirası büyütmektir. Bizim, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ana omurgası, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak.” dedi.

‘Adalet Yürüyüşünde Timur Selçuk müziğiyle eşlik etti’

Kalp krizi sonucu 74 yaşında vefat eden besteci, piyanist, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk’un ailesine, sevenlerine ve sanat dünyasına başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, Selçuk’un, Adalet Yürüyüşü’nde müziğiyle kendilerine eşlik ettiğini hatırlattı. 

‘Gazeteci Müyesser Yıldız haksız yere 155 gün içerde tutuldu’

Adli kontrol şartıyla tahliye edilen gazeteci Müyesser Yıldız’ın haksız yere 155 gün içerde tutulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Onu hapse atan aslında yargı değil, devletin içindeki bazı organizasyonlar. ‘Seni içeri atalım da, bak bakalım bir daha yazabiliyor musun?’ diye göz dağı veriyorlar. Ama benim bildiğim Müyesser Yıldız, istediği kadar gözdağı versinler, kalemini satmayan onurlu bir gazetecidir. Ona da buradan sevgilerimizi, saygılarımızı gönderiyoruz.” diye konuştu.

‘Kavala, Demirtaş, Bilgen de haksız yere tutuklu’

Kılıçdaroğlu, iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, harp okulu öğrencilerinin, gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın, eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de haksız yere tutuklu olduklarını söyledi.

Bu ifadelerinden ötürü bazı çevrelerin kendisine kızdığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bunlar bizim partimize oy versinler diye değil, hapisten çıktıktan sonra bizi alkışlasınlar diye değil. Bizi özgürce eleştirebilsinler, onların üzerine baskı kurulmasın. Bu ülkede her düşünceye saygı olmalı. Her düşünceye saygı gösterirsek çıkıp dünyaya haykırabiliriz, ‘Bizim ülkemizde demokrasi var.’ diye.” dedi.

‘İlham Aliyev, çok doğru bir mesaj verdi’

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki işgalin bitmesini uzun yıllardır istediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ama olmadı, yapmadılar. Buna karşın tek yol vardı; savaşmak. Savaştılar ve başardılar.” dedi. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu savaşta “Biz Ermenistan halkına karşı değiliz, Ermenistan’ı yönetenlere karşıyız.” diyerek çok doğru bir mesaj verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “İşgalin sona ermesiyle birlikte bir dostluğun başlayacağını düşünüyorum. Umarım Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilaflar son bulur.” diye konuştu.

‘Bu broşürde ne var?’

CHP tarafından hazırlanan “Arpalık Aile Şirketi” broşürüne işaret eden Kılıçdaroğlu, “Ben sanıyordum ki Zekeriya Öz sadece İstanbul’da var, meğer Anadolu’da da varmış. Bizim bu kitapçığımızı toplatmışlar. Niçin? Bu broşürde ne var?” sorularını yöneltti. Broşürdeki bilgilerin hiçbirinin yanlış olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Devleti arpalığa çevirirseniz, biz bunu kamuoyuna duyuracağız.” ifadesini kullandı. 

Hakimin, bu kararı aldığı zaman bu konuların dillendirilmeyeceğini sandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Senin gücün yetmez sevgili hakim. Sarayın korumaları adalet kürsüsünde oturduklarında, biz onlara hakim demeyiz. Onlar, açık ve net söylüyorum, sarayın satılmış insanlarıdır.” diye konuştu. 

‘İzmir’de yaralar hızla sarılıyor’

İzmir depreminin ardından Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerin destekleriyle güzel bir çalışma sürdürüldüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, yaraların hızla sarıldığını ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesine ait 224 konutun eşyalarıyla birlikte tamamlandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bir otelin 380 odasının depremzedelere açıldığını anlattı. 

İzmir Gaziemir Semt Garajı’nın bulunduğu yerde 58 dairenin depremzedelere tahsis edildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Bir kira, bir yuva” dayanışmasına 30 milyon lira yardım yapıldığını belirtti. 

‘Gerçekten istifa etti mi, etmedi mi?’

Berat Albayrak’ın istifasına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Gerçekten istifa etti mi, etmedi mi? Uzun bir sessizlik. Sarayda sessizlik. AK Parti Grubu’na bakıyorsunuz, orada sessizlik. Ona, bütün değerlerini kaybedip, bütün değerlerini ayaklar altına alıp koşulsuz destek veren MHP’de de onun genel başkanında da büyük bir suskunluk. Ne oluyor? Hazine ve Maliye’den sorumlu olan bir kişi ‘Ben istifa ettim’ diyor.” dedi.

‘Bin 780 radyo ve televizyondan sadece 5’i istifa haberini verdi’

RTÜK’teki kayıtlara baktıklarında, Berat Albayrak’ın sosyal medyadaki istifa açıklamasının üzerinden 17 saat geçtiği halde bin 780 radyo ve televizyondan sadece 5’inin istifa haberini verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Diğerlerinde tık yok. Havuz medyasında zaten hiç tık yok. Şu memleketin geldiği hale bakar mısınız? Şu medyanın geldiği hale bakar mısınız? ‘Havuz medyası’ diyoruz. Gerçek anlamda ‘havuz medyası’ olduğunu kanıtladı.” dedi.

‘Albayrak’ın istifasının kabul edilmesi hayırlı oldu’

Albayrak’ın istifasının kabul edilmesinin hayırlı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “En azından bir damat kayınpeder olayından kurtuldu Türkiye.” dedi. Gelişmelerin arkasındaki gerçeklerin bilinmediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu işin sorumlusu bir kişi, Erdoğan. Her şey ondan sorulmuyor mu? Her şeye o karar vermiyor mu? O karar veriyor. Eğer bazı gerçekler Erdoğan’dan gizlenmiş ve o gerçeklerin sonradan farkına varmışsa, ‘Merkez Bankasında şu kadar açık varmış’, dünya onu biliyor zaten. Sen yeni öğrendiysen o zaten daha büyük bir felaket.”

‘Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız’

Devletin yönetilmediğini, bir aile şirketine dönüştürüldüğünü herkesin kabul etmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Böyle bir devlet yönetimi olmaz. Böyle bir anlayış da olmaz. Devlet yönetimi ciddiyet, bilgi, birikim, adalet anlayışı, liyakat ister. Bunların tamamından yoksun olan bir kişiye devleti teslim etmişiz. Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Veziri verip, şahı kurtaramazsınız.”

Berat Albayrak’ın açıklamasının da “ilginç” olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “(At izi it izine karıştı) diyor. Yıllardır bakanlık yapıyorsun, yanında kayınpederin, öve öve bitiremiyordun. Bu ‘at izi it izine karıştı’ ne demek? Ne oldu da at izi it izine karıştı, belki önümüzdeki günlerde Berat Bey çıkıp bu konularda biraz daha ayrıntılı açıklama yapar.” değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: AA