Kılıçdaroğlu: Demirtaş haksız ve hukuksuz yere hapiste


HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Seni başkan yaptırmayacağız.” dediği için haksız ve hukuksuz yere hapiste olduğunu belirterek, ” Benim rakibim olan siyasi partilere haksızlık yapıldığında benim karşı çıkmam, insanlık görevim.” dedi. Kılıçdaroğlu, ayrıca asgari ücretin de 2 bin 600 TL olması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Bir süredir unuttukları ancak geçen salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hatırlattığı Man Adası olayına değinmek istediğini belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın kendisi için “Man Adası dolayısıyla doğruları söylemedi, mahkemeye gitti, Kılıçdaroğlu tazminat davalarına mahkum oldu” dediğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, söylediği her cümle, kullandığı her belgenin yüzde yüz doğru olduğunu, zaten hiç kimsenin bu belgeleri yalanlamadığını söyledi.

‘Man adası belgeleri savcıya teslim edildi’

Kılıçdaroğlu, Man Adası’nda Sıtkı Ayan’ın 1 sterlinlik bir şirket kurduğunu, bir süre sonra bunu Kazım Öztaş’a devrettiğini, devirden sonra 15 milyon dolarlık bir ticaret, para trafiği oluştuğunu söyledi. Para trafiğiyle ilgili banka kayıtlarını, dekontlarını açıkladıklarını anımsatan Kılıçdaroğlu, belgelerin tamamını Ankara’da savcıya teslim ettiklerini, savcının incelediğini anlattı. Erdoğan’ın, “İspat edersen Cumhurbaşkanlığını bırakırım” dediğini ancak bırakamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde yüz doğru. Bırakamıyor ne yapacak, ‘Senin hakkında dava açacağım’ dedi; aç ne olacak? Açtı davaları. Davanın düştüğü mahkemenin hakimlerini değiştirdi. Namuslu, dürüst, ahlaklı, hukuku bilen hakimleri görevden aldı yerine militan hakimleri tayin etti. O hakimler de beni cumhuriyet tarihinde görülmemiş büyüklükte tazminata mahkum ettiler. ‘Bak gördünüz mü haklı olsaydı tazminata mahkum olmazdı.’ dedi. Ama ben haklıyım.”

‘309 milyon lir nereye gitti?’

Beşiktaş’ta 2016’daki bombalı saldırıda 39’u polis 46 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “O patlama sonrası da 52 milyon lira para toplandı. Soruyorum bu para nereye gitti? 15 Temmuz şehit ve gazileri için para topladılar 309 milyon lira, soruyorum bu para nereye gitti?” dedi. Beşiktaş’taki saldırıda çocuğunu kaybeden bir anneye “terör mağduru” diye 121 lira 96 kuruş aylık bağlandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “52 milyon lira para topluyorlar bağladıkları aylık 121 lira 96 kuruş. Şimdi sarayda oturanlara sesleniyorum, sizde vicdan, ahlak var mı? Sizde namus kavramı nedir Allah aşkına?” dedi.

‘Devletin en büyük fabrikasını katar ordusuna veriyorlar’

Kılıçdaroğlu, tank palet fabrikasının kiraya verilmesine de değinerek, “Tank palet fabrikasını da sorun. Sevgili anneler bu fabrikanın değeri 20 milyar dolar. Avrupa’nın en büyük entegre tesisleri. Bunu da verdiler. Katar’a ve Erdoğan’ın akrabalarına verdiler. Geçen bir soru sormuştum Erdoğan’a, bu Talip Öztürk kimdir diye. Erdoğan ailesi Türk savunma sanayisini ele geçirmek istiyor.” dedi. Kimin bir sorunu varsa onu dile getirmenin namus borçları olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunu yaparken kimsenin kimliğine bakmadıklarını söyledi. Hürriyet Gazetesinin, 45 çalışanını sendikalaştıkları için işten çıkardığını belirten Kılıçdaroğlu, işten atılan kişilerin haklarının bir an önce verilmesini istedi.

‘İstanbul’un fethini nerede kutlayacaklar?’

Kılıçdaroğlu, Ahilik Haftasının her yıl Kırşehir’de kutlandığını ancak iktidarın bu yıl Kırşehir Belediyesinin CHP’ye geçmesi nedeniyle kutlamaları Konya’ya taşıdığını söyledi. Ahi Evran’ın bütün dünyada saygınlık gören bir kişi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Şimdi ben merak ediyorum. İstanbul’un fethini nerde kutlayacaklar? Herhalde İstanbul’un fethini de Bursa’ya alırlar, öyle anlaşılıyor.” diye kaydetti.

‘AK Parti 14 bin engelli kadrosunu neden boş tutuyor’

Kendisinden önce, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli’nin taleplerini dile getiren bir konuşma yaptığını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Engelliler bizim dünyamızın parçası. Hepimiz her an engelli olabiliriz, kaza geçirebiliriz, başka şeyler olabilir. Hayatımızı bir engelli vatandaş olarak da sürdürebiliriz.” dedi. Devlette şu anda 14 bin engelli kadrosunun boş olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “AK Parti iktidarı neden 14 bin engelli kadrosunu boş tutuyor? Kanun çıkmış. ‘Gelip bize yalvarsın’ diyorlar. Engelli size niye yalvaracak? O da çalışmak istiyor. 9,5 milyona ulaşan bir engelli sayımız var. Engelliyi kendi hayatımızdan atacak mıyız, toplum olarak kucaklayacak mıyız? Dünyanın her ülkesinde engelliler için pozitif düzenlemeler var, bizim de var. Kanun çıkarmışız, 17 yıldır iktidardalar engelli kadrolarını doldurmuyorlar. Neden?” Kılıçdaroğlu, Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanan sporcular Talha Ahmet Erdem ve Doğukan Coşar’ı da tebrik etti.

Erdoğan’a ‘veto’ teşekkürü

Kendilerinin tüm itirazlarına rağmen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasanın kabul edildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yasayı veto ettiği için teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, “Önce ‘evet’ diyordun, şimdi ‘hayırcı’ oldun. Yani CHP’nin saflarına geldin. Öyle CHP’li istemiyoruz biz” dedi. İktidarın bir nevi “iyi polis, kötü polisi” oynadığını belirten Kılıçdaroğlu, bir milletvekilinin iradesini özgürce kullanmasının temel kural olduğunu söyledi. Erdoğan’ın termik santrallere yönelik düzenlemeyi veto ederken, “Kombassanzedelere” yönelik yasal düzenlemeyi veto etmediğini vurguladı. “Erdoğan veto etmeseydi termik santrallere ilişkin düzenlemeyi de Anayasa Mahkemesine götürecektik” diyen Kılıçdaroğlu, “Bunu da götüreceğiz Anayasa Mahkemesine. Almanya’daki işçilerin hakkını ve hukukunu koruyacağız.” diye konuştu.

‘Asgari ücret 2 bin 600 lira olması gerek’

Asgari ücretin emeği koruyan bir düzenleme olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, 3 işçi konfederasyonunun 6,5 milyon asgari ücretlinin hakkını savunacağını belirterek, asgari ücretin şu anda açlık sınırının altında bulunduğunu kaydetti. “Türk-İş’in araştırması ‘asgari ücret 2 bin 578 lira olsun.’ diyor. Aslında normali bunun 2 bin 600 civarında olması gerektiğidir. Zaten yüzde 22,58 enflasyon var. Artı üstüne kalkınmadan, büyümeden pay vereceksin, hedef de yüzde 5. O da 2 bin 600 lira civarında ediyor” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Sendikalara ‘İstiyorsunuz, haklısınız ama para yok. Olsa size vereceğiz.’ diyecekler. Bizim sendika başkanları da umarım bu palavraya inanmaz. Ne demek para yok? İşçiye gelince mi para yok? Beşli çeteye gelince dünyanın parası var, her türlü parayı veriyorsunuz. İşçiye gelince niye yok?”

Kılıçdaroğlu, KHK ile 125 bin kamu görevlisinin işten çıkarıldığını, OHAL Komisyonu’nun sadece 8 bin 450 kişinin işlerine dönüşünü kabul ettiğini belirterek, Anayasa Mahkemesinin “Barış Bildirisi”ne imza atan akademisyenlere yönelik kararına rağmen 406 akademisyenin görevlerine başlatılmadıklarını söyledi.

‘Demirtaş, haksız ve hukuksuz yere hapiste’

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Erdoğan’a “Seni başkan yaptırmayacağız.” dediği için haksız ve hukuksuz yere hapiste olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Demokrasiyi, insan haklarını, adaleti hepimiz için savunduk. Adalet sadece benim için değil, benim gibi düşünmeyenler için de geçerli olmak zorunda. Benim rakibim olan siyasi partilere haksızlık yapıldığında benim karşı çıkmam, insanlık görevim.” diye konuştu.

Demirtaş’ın beraat etmesine rağmen başka bir davadan alelacele yargılanıp tekrar mahkum edildiğini, böylece hapiste kalmasının sağlandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yargı bağımsız.’ diyeceksiniz. Onu benim külahıma anlatacaksınız. Kimse de inanmaz. Selahattin Demirtaş, rahatsızlanmış ve gecikilerek hastaneye kaldırılmış. Tedavi görüyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimizi buradan iletiyoruz.” dedi.

Bu arada, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, engellilerin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin Kılıçdaroğlu’na dosya sundu. Toplantıda, ayrıca CHP tarafından hazırlanan “Tek Adam Rejiminden Sonra Ne Oldu?” başlıklı broşür dağıtıldı.