Kılıçdaroğlu: Emine Hanım Fransız çantasını Saray’da yaksın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada Fransa’nın boykot edilmesinden FETÖ’ye dek birçok konuya değindi.

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, CHP’nin yayımladığı “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” isimli kitapçığın basımı, dağıtımı ve satışına yasak getirilmesine değinerek, “FETÖ’nün siyasi ayağı nerede? Onu gizliyorlar. İyi ki bu memlekette CHP var. Çıkardık FETÖ’nün siyasi ayağını. Neler var; MGK kararı var. Halkı kin ve nefrete yönlendiriyormuş” diye konuştu. 

“FETÖ’nün siyasi ayağı kimdir?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Devletin kılcal damarlarına ve en kritik noktalarına yerleştiren kişi FETÖ’nün siyasi ayağıdır bu kadar basit.

FETÖ’nün siyasi ayağının bir numaralı sorumlusunun Saray’da oturduğunu herkes biliyor. Bu kitap toplatmaları ne zamandan beri böyle? Darbe dönemlerinde olur.

Şimdi 20 Temmuz sivil darbesinden sonra yapıyorlar. Zannediyorlar ki bunu topladığımız zaman Kılıçdaroğlu susacak. Senin feriştahın gelse bizi susturamaz. Biz bu memlekete sevdalıyız” ifadelerini kullandı. 

‘Bu resmen dalga geçmektir’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Malatya’da bir esnafın “Ekmek yok” demesi üzerine sarfettiği “Çok abartılı geldi. Al keyif çayı iç” sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Servisçiler Odası Başkanı da AKP’li. Kendisi bir müjde bekliyor. Erdoğan’ın verdiği yanıt: Ne müjdesi, ben müjde verdim zaten. Başkan, senin kulağın duymuyor mu? Ne müjdesi vermiş, askıda ekmek uygulaması.

Başkan devam ediyor: Vallahi işsiz evimize ekmek götüremiyoruz diyor. Erdoğan ne diyor. Bu bana abartılı geldi, al bir keyif çayı iç. Bu resmen dalga geçmektir. Bu başkana seslenmek isterim.

Sana ve bütün servisçilere 5 kuruş dahi para vermediler. Çünkü senin genel başkanının gözünde sosyal devlet diye bir devlet yok. Saray’da o. Saray’a bakıyor durum çok iyi. Sanıyor ki 200 bin servisçi böyle” şeklinde konuştu. 

‘Devlet gırtlağına kadar borçlu’

Hakları verilmediği için 12 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişine de değinen Kılıçdaroğlu:

“Soma’da, Ermenek’te yerin binlerce metre altında çalışan işçiler var. Paralarını alamıyorlar. Onların ekmek alacak paraları yok. Servisçi kardeşim dayanışma yapacaksınız. Ben ülkemi seviyorum eminim sen de seviyorsun.

Paramız olsun da yurt dışına gidelim diye bir düşünce yok. Çalıştığı parasını istiyor. Ankara’ya yürüyeceğim yürüyemezsin diyorlar. Servisçi kardeşim Ermenekli işçiyi bir ara bakalım ne diyorlar.

Küçük bir çocuk ‘babamın cebime koyacak parası yok babamın hakkını verin’ diyor. Bu babanın hakkını hep beraber savunacağız” ifadelerini kullandı. 

‘Fransız malı alacak hal mi kaldı?’

Erdoğan’ın “Fransız mallarını boykot edin” çağrısını da anımsatan Kılıçdaroğlu, devamında şunları söyledi: “Ne diyor? Fransız mallarını boykot edin diyor.

Fransız mallarını alacak hal mi kaldı vatandaşta? Sen uygularsın kardeşim, Saray sosyetesi uygular. Sanki servisçi akşam eve gidince eşine bir fransız parfüm aldım sana diyecek. Adam ekmek bulamıyor.  Saray sosyetesi uygular.

Uçaklar var satsın hemen. Emine hanımın çantası var 50 bin dolar. Onu da Saray’ın bahçesinde yaksın, protesto ediyorum desin. Cesaretin varsa Renault’u kapat bakalım. Mısır’a bir şey diyor musun? Diyemezsin.

Doğu Akdeniz’de En haklı davamızda yalnız kaldık. Biz Yurtta Barış Dünyada Barış geleneğinden geliyoruz. Her ülkeye saygılıyız ama her ülkenin de bize saygılı olması lazım. Her ülkenin bizim bağımsızlığımızı gözetmesi lazım.

Eğer sen Türkiye’yi Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiysen senden yurtsever çıkmaz.”

AA – MA