Kılıçdaroğlu: Erdoğan dönemi bitmiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan dönemi bitmiştir. Ama biz bu ülkeyi seven bireyler olarak hiçbir ayrım yapmadan birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

‘Batsın yerliliğiniz’

Tutuklanan tütün işçilerine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Sabahın köründe hak isteyen işçilerin evleri basıldı. Adıyamanlı kardeşim hak istemenin maliyetini gördün dimi. Kime güveneceksin? Tütünü tekellere teslim ettiler. 400 bin aile geçiniyordu bu işten. Tütünü mahvettik tütün ekimi büyük ölçüde engellendi. Adıyamanlı kardeşlerim dinlesinler 2003-2021 Mayıs dönemi itibariyle 1 milyon 275 bin ton tütün yurt dışından ithal edildi. Bunun karşılığında 6 milyar 435 milyon dolar para ödendi. Şimdi Adıyamanlı, Malatyalı kardeşlerime seslenmek isterim. Bu 6 milyar size ödenseydi siz dağın taşın tamamına tütün ekerdiniz değil mi? 6 milyar doları kime verdiler? Yabancılara başka çiftçilere verdiler. Efendim ne diyor bunlar ‘Biz yerli ve milliyiz.’ Batsın sizin milli ve yerliliğiniz” ifadelerini kullandı.

‘Birlikte hareket etmek zorundayız’

“Erdoğan dönemi bitmiştir. Erdoğan dönemi ciddi hasarlar vermiştir ve vermeye de devam etmektedir” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ama biz bu ülkeyi seven bireyler olarak hiçbir ayrım yapmadan birlikte hareket etmek zorundayız. Sordular bana nasıl bir cumhurbaşkanı 83 milyonu kucaklayan bir cumhurbaşkanı ayrımsız.  Kendisini ve ailesinin yaşamıyla topluma örnek olan bir cumhurbaşkanı. Harcanan her kuruşun hesabını milletine evren bir cumhurbaşkanı. Eğer bir yerde bir sorun varsa soruna insanca eğilen, kaynakların sağlıklı kullanılıp kullanılmadığına bakan, saygın bir cumhurbaşkanı. Mal varlığı dolayısıyla tehdit edilmeyen onurlu ve dik duran bir cumhurbaşkanı. En önemlisi güç eline geçtiği zaman yozlaşmayan bir cumhurbaşkanı. Gücü parlamentoya rahatlıkla veren, başbakana bütün yetkileri veren bir cumhurbaşkanı. İstediğimiz cumhurbaşkanı budur.”

‘Erdoğan dönemi ülkeye ciddi hasarlar vermiştir’

Kılıçdaroğlu, devletin en büyük ihalelerinin belli kişilere verildiğini, rüşvet alanların, yolsuzluk yapanların, uyuşturucu baronlarının korunduğunu, adaletin onlara teslim edildiğini ileri sürdü.

Brezilya’dan getirilen tonlarca uyuşturucu maddenin Türkiye’de yakalandığını ancak soruşturma dahi açılmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “burada kimlerin korunduğunu” sordu.

‘Memleketi bize sen teslim etmeyeceksin, millet teslim edecek’

Devlette liyakatin bitirildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Devletin bürokrasisi saray beslemelerine teslim edildi. Erdoğan; daha acı olanı ise sen sahip olduğun haram mal varlığı dolayısıyla tehdit edildin ve kendini Trump’a teslim ettin. Bir telefonla papazı serbest bıraktın. Sana mektup yazdı, açıkça ‘aptal olma’ dedi, sen sesini bile çıkartmadın. Benim ağırıma gidiyor. 30 milyon 500 bin dolar lobilere para ödediler sırf Trump, Erdoğan’ı desteklesin diye. Erdoğan dönemi bitmiştir, Erdoğan dönemi ülkeye ciddi hasarlar vermiştir. Biz bu ülkeyi seven insanlar olarak hiçbir ayrım yapmadan ülkenin çıkarlarını önceleyerek birlikte hareket etmek zorundayız. Memleketi sen bize teslim etmeyeceksin, millet teslim edecek. Bu millet, Millet İttifakı’na iktidarı teslim edecektir, buna inanıyorum.” diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kimliği, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun herkesi kucaklayacaklarını dile getirdi.

“Bu ülkeye baharı getireceğiz.” diyen Kılıçdaroğlu, “Hiçbir evladımız geleceğini yurt dışında aramayacak. Biz onun eleştirilerinden ders çıkarmaya çalışacağız. Despot, baskıcı olmayacağız.” dedi.

AA / MA