Kılıçdaroğlu: Erdoğan rüşveti alanı çok iyi biliyor

10 bin dolar rüşvet alan siyasetçiye dair konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan rüşveti alanı çok iyi biliyor. Eğer onu ortaya çıkarıp görevine son vermezse rüşvet çarkının bir parçasıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Marmara Denizi’nin kirletilmesine dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Adaleti en iyi anlatan nedir biliyor musunuz? Buraya iki su getirdim. Doğanın da adaleti var değil mi? Bu Ergene Nehri’nin kaynağından, içilecek su, Allah’ın verdiği su. Bu da bizim kirlettiğimiz su. Doğanın adaletini burada görüyorsunuz. Bu suyu bu halden bu hale kimler getirdi? Bunun sorumlusu kim” diye sordu.

Marmara Denizi’nde 124 tür balık olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, çoğunun kalmadığını, Marmara Denizi’nin çökertme havuzu olarak kullanıldığını söyledi.

Belediye başkanına saldırı

CHP’li Didim Belediye Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde sopalı saldırıya uğradığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Başkanımıza 5 kişi sopalarla saldırdı. Kim biliyor musunuz? Didim’de yapılan iki tane kule var. Didim’e ihanet edilmesini istemiyor bizim belediye başkanımız. Yasa dışı yapılan yerlerin tamamını yıkacağım diyor. Sen misin yıkmak isteyen. Önce Sabah gazetesi nasıl Sabahsa bir Sabah bir Akşam var değil mi onlarda, bir de Takvim var, CNN Türk var. Kanal 24 var. Böyle bir sürü var. Hepsi devletten besleniyor. Önce belediye başkanımıza iftira attılar. Savcıyı tahrik ediyorlar tutuklansın diye. Peki gazete özür diledi mi? Bu belediye başkanımız direndi, yıkım ihalesi açtı, kimse korkudan giremedi. Sonunda bir cesur adamı buldular. Ve dün akşam saldırıya uğradı. Belediye başkanımızın sağlığı yerinde” şeklinde anlattı.

O binaları biz yıkacağız

Kılıçdaroğlu, “Onlar bizim üzerimize mafyalarıyla, çeteleriyle, yer altı dünyasının beslemeleriyle gelebilirler. Birilerinden para alıyorsunuz, saldırıyorsunuz sonra. Parayla tutulan adamlarda insanlık yoktur. Onlar kendi vicdanlarını ve beyinlerini paraya teslim etmiş insanlar. O binaların ruhsatı olmayan katlarını yıkacağız. Gerekirse bütün milletvekilleri olarak ellerimizde balyozla gidip onların tamamını yıkacağız” dedi.

Adalet tükendi

“Adaletin tükendiğini görüyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Devlette liyakati bozduğunuz andan itibaren bürokrasiyi yapacağınız yolsuzluklara hazır hale getirirsiniz. Bürokrasiye talimat verirsiniz, ihaleyi şuna ver, ‘Efendim kanun’ O zaman ihaleyi ona vereni getiririm diyor. Nerede bu adalet. Adaletsizliğin, yolsuzluğun daniskasını yapıyorlar. Şeytanın aklına gelmeyecek yolsuzluk yöntemlerini vallahi billahi hayata geçiriyorlar” dedi.

Beşli çete

AKP’ye yakın şirketler için söylenen “Beşli Çete”nin devletin en büyük ihalelerini aldıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Uluslararası istatistiklerde var. 19 yılda 220 milyar liralık ihale yapıldı bu Beşli Çete aldı. Bu kadar dümeni çeviren insanlar 220 milyar liralık ihale verdiklerinde oradan nasiplenmezler mi? Her tarafta rüşvetlerin nasıl döndüğü söylenmiyor mu? Bu haramzadelere dolar üzerinden garanti veriliyor. Her biri Türkiye’de kazandıkları dolarları yurt dışına götürüyor” sözlerine yer verdi.

Müsteşarın tatili

“Savunma Sanayi Müsteşarı nerede tatil yapıyordu” diye soran Kılıçdaroğlu, “Bodrum’da tatil yapıyor. Masrafını kim karşılıyor? El değiştirirken ne oldu? Otele tankla geldiler. Mafyanın emrinde bir tank. Düşünebiliyor musunuz? Bu mudur adalet! Bir otele tank girecek, sahibini tehdit edecek, seni öldüreceğiz diyecek, otele çökecekler, bu beyefendi de o otelde olacak” şeklinde vurguladı.

Rüşvet iddiasını sordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ifade ettiği 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçiye dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan hiç sormuyor bunu. Sen atadın. Atadığın adamı çağır sor. Sonra bazı açıklamalar geldi her ay değil efendim çok daha büyük paralar veriyoruz diye. Şu devletteki çürümeye bakın. Erdoğan rüşveti alanı çok iyi biliyor. Eğer onu ortaya çıkarıp görevine son vermezse rüşvet çarkının bir parçasıdır arkadaşlar. Açıklamayı yapan bu devletin İçişleri Bakanı, ben sana onu soruyorum sen suç örgütünden bahsediyorsun. İçişleri Bakanı da suç örgütlerinden biri diyorsa mesele yok, o zaman doğruyu söylüyor demektir” dedi.

Kılıçdaroğlu devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin temel sorunu seni ve beslemelerini doyurmak. Sizi doyuramıyoruz. Milyarları veriyoruz doymuyorsunuz kardeşim. Biz sizi değil halkı doyurmak için iktidar olmak istiyoruz. Telafi makamından haberi yok. Nasıl malı götürürüz, bütün program bunun üzerine kurulu. Biz halkımızı doyururuz, hiçbir endişemiz yok. Ama sizi doyuramayız. Ama size zırnık da vermeyiz.”

MA / ANKARA