Kılıçdaroğlu, ev emekçisi kadınlarla görüştü: Görevim o sağır kulaklara feryadınızı aktarmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan ev emekçisi kadınların sorunlarını TBMM’de dile getirecekleri sözünü vererek, “Benim görevim o sağır kulaklara sizin feryadınızı aktarmak” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ev emekçisi kadınlarla toplantı yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ev emekçisi kadınlarla video konferans toplantısında bir araya geldi. Kadınların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı. Hayatın gerçeğini öğrenmek isteyen bir siyasetçinin ev emekçisi kadınları dinlemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, çünkü hayatın gerçeğini onların yaşadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Elbette bizler saraylarda oturmuyoruz, elbette bu toplumda çok sayıda yoksul insanın olduğunu biliyoruz.” dedi.

‘Dramı bütün aile yaşıyor’

Bir annenin en büyük dramının çocuğunu yatağa aç yatırması olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ancak evlerde dramlar, acılar yaşandığını, yoksulluk bulunduğunu anlattı. Bunların aşılabileceğini, Türkiye’nin zengin ve güçlü bir ülke olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepinizin sorunu aynı üç aşağı beş yukarı. Hepiniz Türkiye coğrafyasının farklı bölgelerinde yaşıyorsunuz ve dolayısıyla bazılarınızın iki çocuğu var, bazılarının bir çocuğu var üniversiteden mezun ve onlar da işsiz. Yani dramı sadece siz değil aslında dramı bütün aile yaşıyor bir anlamda. Sizler güç birliği yapabilirseniz, bakın sayınız Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon kişi. 1 milyon kişi bir yere odaklanabilirse bu sorunların büyük bir kısmı aşılabilir, hatta çözülebilir.”

Bugün görüştüğü annelerden birinin, çocuğunu anaokuluna yazdırmaya gücü yetmediğinde “çocuğunu istersen okutma” yanıtını almasının kendisini en çok duygulandıran konulardan olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, bunun 21. yüzyıl Türkiye’sinde çok ağır bir söz olduğunu söyledi. 

‘Sizin sorunlarınızı TBMM’de dile getireceğiz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, “Ben, size bir söz veriyorum, sizin sorunlarınızı Türkiye Büyük Millet Meclisinde dile getireceğiz. Ben de dile getireceğim, arkadaşlarım da dile getirecekler.” dedi. Ülkede garibanların, kendisini kimsesiz hissedenlerin sözcüsü olmak istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Beylerin, paşaların sözcüleri var zaten. Beylerin, paşaların bir sorunu da yok zaten. Sarayda oturanların da bir sorunu yok zaten. Çocuklarınız işsiz, siz iş bulamıyorsunuz ama milletvekili emekli aylığı, efendim bilmem ne bankasının yönetim kurulu üyeliği, beş yerden en az 10 bin lira aylık alıyorlar, bir yerden değil beş yerden alıyorlar, yine de doymuyorlar. Bunlara son vermemiz lazım artık, bunları bitirmemiz lazım artık, bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması lazım artık.”

‘Bu düzeni değiştirmek zorundayız’

Kadınların mobbinge uğradığını, sıkıntılar yaşadığını, az ücretle çok iş yaptığını, gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda kaldığını anlattığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Ne olacak? Bu durum böyle devam edecek mi? Böyle devam etmemeli, bu düzeni değiştirmek zorundayız. İnsanca bir düzen kurmak zorundayız, herkesin çalıştığı, herkesin sigortalı olduğu, hastalandığı zaman hastaneye gittiği, hastanede tedavi gördüğü, çocukların okula gittiği.” ifadelerini kullandı. 

Çocukların eğitim masraflarının, faturaların, mutfak harcamalarının diğer sorunlar olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Peki nasıl olacak bu iş, bunun formülü nasıl olacak? Sağır kulakların duyması lazım. Benim görevim de o sağır kulaklara sizin feryadınızı aktarmak.” dedi.

Kaynak: AA