Kılıçdaroğlu İzmir’de / ‘Merkez ile yerel birlikte çalışmalı’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de incelemelerde bulundu. Enkaz bölgelerini dolaşan Kılıçdaroğlu ‘deprem A partili, B partili tanımıyor’ dedi.

Kılıçdaroğlu İzmir’de incelemelerde bulundu

Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte felaketin yaşandığı alanları inceleyen Kılıçdaroğlu İzmir’de ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Açıklamalarda bulunan Soyer, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm kurumsal kapasitesini kullanarak destek verdiğini söyledi. 

Soyer, “Bir yandan da sokakta devam eden, evin dışına çıkan gündelik hayatı kolaylaştırmak için vatandaşlarımızın huzur ve konforunu artırmak için canla başla çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi çok güçlü bir kurumdur, çok muktedir bir kurumdur ve bunu da ilk günden itibaren göstermiştir. Vatandaşlarımızın içi rahat etsin. Her daim, sonuna kadar yanlarında olacağız. Her dertlerine ortak olacağımız gibi her dertlerinin de çözümcüsü olacağız. O nedenle bugünden sonrasında da sadece İzmir değil; çok değerli Büyükşehir Belediyesi Başkanı arkadaşlarımız, onların da büyük katkısıyla İzmirlilerin huzurunu, rahatını, konforunu sağlayacak önemli çalışmalara birlikte imza atacağız” açıklamasında bulundu. 

Depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, geride kalan aileleri için ise başsağlığı dileyen Soyer, “İzmir’e büyük geçmiş olsun. Allah beterinden korusun” dedi. 

Kılıçdaroğlu:Üzerimize düşeni yapmaya hazırız 

Konuşmasında bir deprem gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye genelinde nerede deprem kuşağı varsa önlemler alınmalı” dedi. 

Kılıçdaroğlu, “Gerek parlamentoda gerek parlamento dışında bizim üzerimize düşen görev varsa koşulsuz bu görevi yapmaya hazırız. İnşallah can kaybı olmaz dedik ama maalesef can kaybımız var. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız’ın büyük katkısıyla kiralanan büyük araçlarla enkaz kaldırılmaya çalışılıyor. Her türlü yardım kısa süre içerisinde getirilecektir. Çadır ihtiyaçları var onlar giderilecek. Yemek sürekli sağlanıyor. İnşallah göçük altında kalanların hepsi sağ kurtulurlar. Alanı gezerken ailelerle de konuştum. Bir anne çocuğunu beklediğini söyledi. Son gittiğim enkazda bir anne ve çocuklarının kurtarılmasını sevinçle karşıladım. Allah kimseye evlat acısı vermesin” diye konuştu. 

‘Deprem, A partilisi B partilisi diye ayrım yapmıyor’

Daha sağlıklı ve daha güçlü binalara ihtiyacın olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hızla kentsel dönüşüme ihtiyacımız var. Bürokraside karşılaşılan engeller var. Bu engellerin süratle aşılmasına ihtiyaç var. İstanbul çok ciddi bir deprem riskiyle karşı karşıya. Merkezi yönetimin bu konuda yerel yönetimlerin önündeki engelleri kaldırması lazım. Deprem, a partilisi b partilisi diye ayrım yapmıyor. Dolayısıyla merkezle yerel arasında çok güçlü bir iletişim kurulmalı.”

MA