Kılıçdaroğlu: Kimin çocukları İdlib’de?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şehitler tepesi boş kalmayacak” sözlerine tepki göstererek, ” Hangi milletvekilinin çocuğu İdlib’de, hangi para babasının çocukları Suriye’de? Kimin çocukları orada?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu – AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, İdlib’de 27 Şubat’ta 36 askerin yaşamını yitirmesine değinerek konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, konuşmasının büyük bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kılıçdaroğlu, “Hepimizin yüreği kanıyor. Hepimiz ciddi bir gelecek endişesi yaşıyoruz. Samimi inancımı söyleyeyim, Türkiye iyi yönetilemiyor.” dedi.

‘Komşumuz bir ülkenin rejimini değiştirmek için özel bir çaba harcıyorsunuz’

Savrulan bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ne söyleyeceksiniz. Yapılması gereken çok şeyi yapmaya çalıştık aslında. Egemen güçlerin bu ülkeden nasıl kovulduğunu acaba bu ülkeyi yönetenler biliyorlar mı? Egemen güçlerin bu bölgede taşeronluğuna soyunmak en büyük tehlikedir dedik. Dilimizde tüy bitti, yanlış yapıyorsunuz dedik. Komşumuz bir ülkenin rejimini değiştirmek için özel bir çaba harcıyorsunuz. Sana ne be kardeşim” dedi.

‘Komşuda çıkan yangına benzin dökme’ benzetmesi

AKP’nin dış politikasını “komşuda çıkan yangına benzin dökmeye” benzeten Kılıçdaroğlu, “Biz bidon benziniyle gittik. Çünkü öyle talimat verdiler. Siz egemen güçlerin taşeronluğunu yapıyorsunuz deyince kızıyorlar. Doğruyu dinlemeye tahammül etmiyorlar. Liyakati bir devlette yok etmişseniz, orada devlet aklından söz edemezsiniz. Böyle bir devletin geleceği felaketlerle doludur” diye konuştu.

‘Şehitler tepesi zaten boş değil’

Erdoğan’ın “Şehitler tepesi boş kalmayacak” sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Biraz vicdan, ahlak lazım, biraz adalet, hukuk, insana saygı lazım. Şehitler tepesi zaten boş değil ki. O tepede yüz binlerce şehit var. O tepede dalgalanan bayrağımız var. Sen öyle bir pozisyon alıyorsun ki neden ben buraya daha fazla şehit defnetmiyorum, o tepe asla boş kalmayacak, sürekli şehitler gelecek diyor. İnsanda biraz vicdan olur. O gece on binlerce anne uyumadı. Çocuğu Suriye’de olan, Irak’ta olan annelerin dramını bu saray sosyetesi biliyor mu acaba ya.”

‘Neredeydiler o gece?’

On binlerce gelinin, annenin, babanın o gece sabaha kadar uyumadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ama o gece bu memleketin Cumhurbaşkanı yoktu. O gece bu memleketin bakanları yoktu. Özellikle de Milli Savunma Bakanı yoktu. Neredeydiler o gece? Devletten bir kişi vardı, Hatay Valisi. Ben bunları söylemeyip de ne söyleyeceğim. Söylemeyip de kahramanlık edebiyatı mı yapacağım.” dedi.

Hükümeti açıklama yapmaya çağıran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bir Allah’ın kulu çıkıp millete bilgi vermiyor. Beyefendi Kılıçdaroğlu beni neden aramıyor diyor. Ben seni niye arayayım ya, millet seni bekliyor. O gece çıkmadılar, ertesi gün de çıkmadılar. İki gün sonra da Genelkurmay Başkanı başsağlığı için bir tweet attı. Yeni öğrenmiş herhalde. Bütün bu tablo, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Üçüncü gün ancak medyanın önüne çıkıyorsun. Çıkıyorsun yine şehitlerden söz etmiyorsun. Ekonomiden, işsizlikten söz ediyorsun, sanki Türkiye’de hiçbir şey olmamış, 34 askerimiz şehit olmuş bu da çok önemli bir şey değil. Bunlar mı Türkiye’nin çıkarlarını savunacaklar. Emperyal güçlerin maşası olanlar Türkiye’yi düzlüğe çıkaramazlar. Putin’e Merkel’e Trump’a telefon eder, meydan okur. Onlar gelir tak tak tak vururlar. Koşa koşa ayaklarına gider. Hani sen başkomutandın? Vurulan senin askerin. Benim askerimi vuran her devlet benim düşmanımdır. Topuğunuz kıçınızda Putin’e koşuyorsunuz.”

‘Kimin çocukları İdlib’de?’

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehitler tepesi boş kalmayacak. Daha çok gelirse o kadar memnun kalacak beyefendi. 345 şehidimiz olur, sarayınızda oturursunuz, çayınızı içersiniz. İdlib’de neler olduğunu telefonla dinlersiniz. Milletin önüne çıkmaya utanırsınız, üç gün sonra çıkarsınız, hedefiniz Kılıçdaroğlu. Feriştahınız gelse bizi deviremez. Sizin çocuklarınız Beştepe’de, saraylarda oturacak da keyif çatacaklar, bu ülkenin fakir fukaranın çocuğunu şehitler tepesine layık göreceksin. Sen git. Elinden tutan mı var. Kahramanlık edebiyatı yapıyorsun. Hangi milletvekilinin çocuğu İdlib’de, hangi para babasının çocukları Suriye’de? Kimin çocukları orada? Saray sosyetesinin çocukları orada mı? Hepsi bedelli yaptılar. Vay Kılıçdaroğlu yine orduyu böldü yanlış söyledi derler şimdi. Doğru kardeşim.”

‘Çanakkale ile İdlib’i kıyaslamak gibi bir şey olabilir mi?’

Savaşın zorunlu olmadıkça bir cinayet olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çanakkale ile İdlib’i kıyaslamak gibi bir şey olabilir mi? Çanakkale vatan toprağı ya burası. Sen İdlib’le Çanakkale’yi bir tutuyorsan, vay bu memleketin haline. Nasıl bir cehalettir anlamakta zorlanıyorum” dedi.

‘Kapalı oturumda cevap vereceksin’

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Trump’a, Putin’e, Merkel’e bilgi veriyorsun, gazi meclisine bilgi vermiyorsun? Niye? Milletvekillerinin yüzüne bakmaktan utanıyorsun ondan mı acaba? Bizim milletin önünde soramadığımız sorularımız var. Kapalı oturumda bunlara cevap vereceksin. Koşa koşa Putin’e gidiyorsun, 600 milletvekili var buraya gelmiyorsun.”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 5 Mart’ta görüşeceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e şu soruları sormasını istedi: “Sayın Putin birliklerimizin yerini sizlere bildirmemize rağmen askerlerimiz niye şehit ettiniz? İlk saldırının ardından uyarmamıza rağmen neden ikinci kez askerlerimizi vurdunuz? Yaralıların ve şehitlerin Türkiye’ye getirilmesi için uçaklara neden izin vermediniz? Sayın Putin savaş hukukunda yaralıları vuran ambulanslar vurulmaz. Siz yaralılarımızı almaya gelen ambulansları bile neden vurdunuz?”