Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetimizi ne pahasına olursa olsun demokrasi ile taçlandıracağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Zafer Bayramı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Milletimize söz veriyorum. Kararlıyız, başaracağız! Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun, demokrasi ile taçlandıracağız!” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “26 Ağustos günü Büyük Taarruz ile atılan ilk adım, bundan tam 99 yıl önce, tarihin gördüğü en büyük zaferlerden biri ile taçlanmış; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, egemen güçlerin prangalarından kurtularak tam bağımsızlığa kavuşmuştur. Bu kutlu mücadelenin başkomutanı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.” dedi.

‘Bize düşen mazlum halklara da umut ışığı olmak’

Tüm imkansızlıklara rağmen bağımsız bir Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının ilk işinin egemenliği kayıtsız şartsız millete devretmek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bugün bizlere düşen de 98 yıl önce kurulan Cumhuriyeti, demokrasi ile taçlandırarak ülkemizi kalkındırmanın yanı sıra, mazlum halklara da umut ışığı olmaktır.” diye kaydetti.

Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da yaşanan gelişmelerin, İslam coğrafyasında bitmek bilmeyen kardeş kavgasının, bu zorunluluğun en açık kanıtı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bölgemizin huzura kavuşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti’ ilkesine sıkı sıkıya bağlı olmasından geçmektedir.” diye belirtti. 

‘Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız’

Demokrasi mücadelesi zor bir yolculuk olsa da hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk mücadele rotasını ‘Zafer ‘Zafer benimdir..’ diyebilenindir. Başarı ise ‘Başaracağım.’ diye başlayarak sonunda ‘Başardım’ diyebilenindir.’ sözüyle çizmişti. Milletimize söz veriyorum. Kararlıyız, başaracağız! Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun, demokrasi ile taçlandıracağız!”

Yeni1Mecra