Kılıçdaroğlu: Nereye gitti bu paralar?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında İzmir depremiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, deprem vergilerinin nereye harcandığını sordu.

Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında İzmir depremiyle ilgili konuştu

Kılıçdaroğlu, İzmir depremiyle ilgili sebep ve sonuçlara ayırdığı grup toplantısında, deprem için toplanan 35 milyar doların nereye harcandığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Sözlerine İzmir’de yaşanan deprem sonrası görev alan arama kurtarma ekiplerine teşekkür ederek başlayan Kılıçdaroğlu, “24 saat ‘acaba bir ses duyabilir miyiz?’ diye çalışıyorlar. Hastaneyi ziyaret ettik. Depreme nasıl yakalandıklarını anlattılar.  Yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

CHP olarak depremin olduğu andan itibaren İzmir’e gittiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “91 milletvekili arkadaşımız İzmir’de görev aldı. Her enkazın başında 24 saat milletvekillerimiz bekledi, çadırların tümü gezildi. Şu anda hiç kimse aç ve açıkta değil. Bunlar CHP’nin belediyeyle yaptığı çalışmalar. Bir deprem gerçeği var, bunu sürekli yaşıyoruz. Eğer ülke olarak deprem gerçeğini kabul ediyorsak önlemler için çaba harcamak zorundayız” dedi. 

‘Yasalar kendi içinde tutarsız’

Depremle ilgili çıkarılan yasaların kendi içinde tutarlı olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Riskli alan belirlendikten sonra oradaki binaların yıkımı gerekiyor. Peki yıkıma kim karar verecek? Belediyeler belirleyemiyor. Valilik, bakanlığa bildirecek, onaylarsa belediye gidip yıkımını yapacak. Yasaların bu kadar dağınık olması aslında deprem riskiyle mücadelede bürokrasiyi de zorluyor. İstanbul’daki konutların büyük bir kısmı depreme dayanıksız. Bunu hepimiz biliyoruz ama önlem alınmıyor. Deprem oluyor, çocuklarımız kurtuluyor, hepimiz seviniyoruz. Peki, depremden sonrasını biliyoruz da deprem için neden önlem almıyoruz?” diye sordu.

‘Bütün deprem önergelerimiz reddedildi’

Parlamentodan depremle ilgili kanunların tamamının geçtiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Ama parlamentonun bir eksiği var. 17 yılda 58 deprem araştırma önergesi vermişiz, reddetmişler. Parlamentonun bunu araştırması lazım. Demek ki muhalefet 17 yılda 58 kez parlamentoyu depreme karşı uyarmış. Bilim insanlarının dilinde tüy bitti ama bunlar bir şey yapmadılar. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler de üzerine düşeni yaptılar. Yayınlar, toplantılar yaptılar. Meslek kuruluşlarının onlarca, yüzlerce raporu var. Peki muhalefet olarak biz görevimizi yaptık mı? Şunu açıkça söyleyebilirim; deprem konusunda Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kaliteli raporu sunup hükümete veren bir parti var o da CHP’dir” ifadelerini kullandı. 

‘Nerede 35 milyar dolar?’

“’Deprem değil bina öldürür’ diye bir deyişimiz vardı” diyen Kılıçdaroğlu, devamında şunları aktardı: “İnsanların o binalar içinde ölümü beklemesi hangi ahlaka sığar?  Önlem alıp insanların hayatlarını mı kurmak istiyorsun, yoksa milyon dolarlar verip havaalanları yaptırıp, onların hazine garantilerini 20 yıl sonrası için bile sağlamak mı istiyorsun? Depremden sonra gelen özel iletişim vergisi sürekli hale geldi. Şu ana kadar toplanan para 35 milyar dolar. 35 milyar dolarla siz İstanbul’da, İzmir’de yaşanacak depremdeki can kaybını en aza indirgersiniz. Soruyoruz nereye gittiğini cevap vermiyorlar. Dünyanın en mükemmel raporunu sana 3,5 saat sundular. Nereye gitti bu paralar? Ama Suriyelilere gelince para çok. 50 milyar dolar para harcadılar. Bizim insanlarımız kendi evlerinde tabutlukta bekliyorlar. Şu soruyu sormalıyız. İnsan hayatı değerli midir? İnsanı yaşatmak için gerekli önlemleri siyasi iktidar alıyor mu, almıyor mu? “