Kılıçdaroğlu partisinin koronavirüsle mücadele önerilerini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin koronavirüsle mücadele önerilerini 13 maddede açıkladı.

Öneriler arasında, esnafın kira harcamalarının hazine tarafından karşılanması, ödenmeyen faturalar nedeniyle konutların elektriği, suyu ve doğalgazının kesilmemesi, ücretli öğretmenler için yasal düzenleme yapılması ve KHK ile görevlerine son verilen haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık çalışanlarının yeniden görevlerine iade edilmesi yer aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP’nin yeni tip koronavirüse (Covid-19) yönelik 13 maddelik mücadele programını açıkladı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında, tedavi gördüğü hastanede 68 yaşında hayatını kaybeden kız kardeşi Fikriye Dalgıç’ın vefatı nedeniyle arayan ve mesaj gönderen herkese teşekkür etti.

Türkiye’nin de koronavirüse karşı amansız bir mücadele verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, acılı ailelerine sabır ve tedavileri süren hastalara için ise acil şifa diledi. Kılıçdaroğlu, koronavirüsle mücadelenin öncüleri olduğunu söylediği sağlık görevlileri ile toplumun haber alma hakkını kullanması adına fedakarca görev üstlenen basın mensuplarına teşekkür etti.

‘Salgın insanlara birlikte hareket etmesi gerektiğini gösterdi’

Kılıçdaroğlu, bu salgının insanlara tüm ön yargılarından arınması ve farklılıkları bir kenara bırakarak birlikte hareket etmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. Kurallara uyulması halinde sağlıklı kalınabileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu salgın bize hiç tanımadığımız bir kişinin de sağlığından sorumlu olduğumuzu göstermiştir. Dayanışma güzeldir ve güçlendirir. Yardımlaşma güzeldir ve güçlendirir. Dayanışma içinde olacağız, yardımlaşacağız ve bu salgını hep birlikte yeneceğiz.” diye konuştu.

‘Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı Fotoğraf: Ozan Çiftçi/CHP Genel Merkezi

Daha sonra CHP’nin koronavirüse yönelik mücadele programını açıklayan Kılıçdaroğlu, “Ekonomik ve Sosyal Konsey”in ivedilikle toplanması ve bu süreçte Konsey çalışmalarının belli aralıklarla sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, konsey toplantısına hiçbir kurumun dışlanmadan ilgili tüm tarafların davet edilmesini istedi. Kılıçdaroğlu, sağlık alanına ilişkin önerilerini şu şekilde sıraladı:

• Sağlık kuruluşlarının ve sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelik ve ivedilikle giderilmeli.

• Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli.

• Ayrıca Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen ve haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları yeniden görevlerine iade edilmeli.

• Hem salgınla mücadele hem de milli güvenlik açısından hayati öneme sahip askeri hastaneler süratle yeniden açılmalı.

• Salgınla mücadelede merkezi yönetim ile belediyelerin eş güdüm içinde çalışmalarına azami dikkat edilmeli.

• İktidar partisinden olmayan belediyelerin, sorunu aşmak için gösterdikleri çabalar engellenmemeli.

•Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankasınca belediyelere yapılan ödemelerden bir yıl süreyle herhangi bir kesinti yapılmamalı, belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı. Belediyelere ve dağıtım şirketlerine ödenemeyen elektrik, su, doğal gaz faturaları nedeniyle borçlu konutların elektriği, suyu ve doğalgazı kesilmemeli ve faiz işletilmemeli.

‘Esnafın kira harcamaları Bakanlık tarafından karşılanmalı’

Cumhurbaşkanlığı veya bakanlık kararlarıyla geçici olarak kapatılan iş yerlerine yönelik alınabilecek tedbirlere ilişkin ise Kılıçdaroğlu, şu önerilerde bulundu: “Esnafın kira harcamaları, AVM’ler hariç, Maliye ve Hazine Bakanlığınca karşılanmalı. Bu iş yerlerinde çalışan işçilerin ücretleri, kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar hariç, asgari ücret üzerinden ve iş yeri kapalı kaldığı sürece İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmalı. Bu iş yerlerinde çalışan işçilerin kredi kartı ya da tüketici kredisi borçları bankalar tarafından üç ay süreyle faizsiz ertelenmeli.”

‘Ücretli öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı’

Kılıçdaroğlu, çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve bir yıl süreyle faizsiz ertelenmesini de istedi. Milli Eğitim Bakanlığınca okulların zorunlu tatil edilmesi nedeniyle sayıları 100 bini bulan ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan ve sayıları 90 bini bulan kursiyer öğretmenlerin ücret alamaz duruma geldiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

‘Sicil affı yasası çıkarılmalı’

Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) bankalardan kredi kullanabilmeleri için Meclis’ten süratle bir “sicil affı” yasası çıkarılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, salgından en fazla etkilenecek turizm, eğlence, konaklama ve ulaştırma gibi sektörlerin banka kredilerinin yeniden yapılandırılmasının, “Turizm Tanıtma Fonu” ve “Konaklama Vergisi” getiren yasanın yürürlükten kaldırılmasının şart olduğunu dile getirdi.

‘Her yoksul aileye 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı’

Bu süreçte sağlıklarıyla uğraşan yoksullar ve işsizlerin ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için süratle “Aile Yardımları Sigortası” yasası çıkarılmasının, her yoksul aileye asgari 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanması gerektiğini söyledi.

‘Sağlık çalışanlarına her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı’

Sağlık çalışanlarına ilişkin de önerilerde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak, günün 24 saati çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı. Ayrıca sağlık personelinin uzun süredir beklediği ‘sağlıkta şiddeti önleme yasası’ da ivedilikle çıkarılmalı.” diye konuştu.

‘Müteahhitlere bütçeden yapılan ödeme bir yıl ertelenmeli’

Kılıçdaroğlu, kamu özel işbirliğiyle yaptırılan yol, tünel, köprü, şehir hastaneleri ve havaalanlarının müteahhitlerine bütçeden yapılan hazine garantili ödemelerin bir yıl süreyle ertelenmesi ve garantilerin Türk lirasına çevrilmesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, bu 13 maddelik öneriyi milletin ve yürütme organının takdirine sunduklarını söyledi.

İşverenlere çağrı

İşverenlere de çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD ve TESK yöneticilerine ve üyelerine sesleniyorum, bu süreçte faaliyetlerine ara veren hiçbir işletme, çalışanlarının iş akdine son vermemelidir.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, konuşmasını “Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte başaracağız, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.” sözleriyle sonlandırdı.

Toplantı öncesi koronavirüse karşı yoğun önlem

CHP Genel Merkezi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında basın açıklamasına katılanların kullanımı için dezenfektan, maske ve eldiven bulunduruldu. Toplantının yapıldığı salonda sosyal mesafe kuralları kapsamında ilk 5 sıra boş bırakıldı ve basın mensupları 3 sıra arayla oturdu. Toplantıya, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu ile Tuncay Özkan da katıldı.