Kılıçdaroğlu: Sarayda oturanlar gerçeği görmek istemiyor

Günde ortalama 273 esnafın dükkân kapattığını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Esnafı batıran adam Recep Tayip Erdoğan” dedi.es

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “İçişleri Bakanlığı bir genelge yazıyor, bütün valiliklere hepiniz suç duyurusunda bulunun, dava açın diyor. Dava açmazsanız namertsiniz! Hepiniz militansınız, hepiniz yolsuzluğun militanısınız.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Afyonkarahisar’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “5 Şubat 2021 tarihinde ihale yapılacak, erteleniyor Mart ayına. Arsalarda değer takdiri yapılıyor. Metrekaresi 400 TL ile bin 750 TL arasında burada oturan insanlar günlük yaşayan insanlar. Bunlara kimse sahip çıkmaz düşüncesiyle çok düşük fiyatlara arsalarını veriyorlar. Milletvekilimiz araştırdı. Mezarlıkta metrekaresi daha pahalı. Bunlarda vicdan da yok. Toplantı yapılıyor bu insanlar isyan ediyor. ‘Haksızlığa uğradık’ diyorlar. Vatandaşın hakkını tek başına savunacaksın yiğit bir insan olarak. Biz de senin arkanda olacağız” dedi.

19 yıl çarpı 365 tek hedef var CHP

AKP’ye oy verenlere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Oy verdiniz 19 yıldır iktidar oldular. Şu soruyu sormanın vakti geldi. Ak Parti ne yapmak istedi de Cumhuriyet Halk Partisi engel oldu? Bizi niye eleştiriyorsunuz? Bir haklı gerekçe ortaya koyun. Efendim tarihte şunlar bunlar oldu. E tarihte olmuşsa olmuş kardeşim. Sen geleceğe bak. Geleceği inşa edeceksin. Vatandaş sana görevi niye verdi? Geleceği inşa et diye. 19 yıl çarpı 365 tek hedef var CHP. Ne yaptık? Bir şey yaptık evet, hatalarını, yolsuzluklarını tek tek açıkladık. Bu bizim hakkımız. Müsaade edin de hapsi biz göze alalım ve eleştirelim sizi” diye belirtti.

‘Firavunları göndereceğiz’

AKP’yi eleştirmeye devam eden Kılıçdaroğlu, “Dedik ki, yeni dersliklere ihtiyaç var, dedik ki bize milli emlaktan adres gösterin, biz okul yapacağız. Ona bile sırt döndüler. Biz yapacağız dedik, ver arsayı belediyelerimiz yapacak dedik. Bunu bile yapmadılar, kibir yüzünden. Allah’ın izniyle bu firavunları göndereceğiz. Saray’da işsizlik yok. İşsizlikle mücadele ediyorlar mı? Hayır. Neyi konuşuyorlar, Erdoğan ağzını açıyor aynı şeyler, bakanlar ağzını açıyor aynı şeyler. Erdoğan açıklama yapıyor, ‘Bazı dostlar diyor ki dükkanlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok her şey ortada’ Saray’dan bakınca her şey açık. Bütün lüks var. Dükkanlar kapandı. Ben hayret ediyorum ya, bunlar nasıl devlet yönetiyor? Hiç değilse Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi var hiç olmazsa ona bakın” şeklinde konuştu.

Günde 273 esnaf dükkan kapatıyor

Günde ortalama 273 esnafın dükkanını kapattığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hala diyor ki nereden çıkardınız bunları diyor. Bu ara bir de ‘adam’ tartışması çıktı. Bu kadar zavallılığı, bu kadar acizliği hiç görmemiştim, tanık da olmamıştım. Ama ben sana ‘adam’ diyorsam bir şey söyleyeyim, esnafı batıran adam Recep Tayyip Erdoğan. Doğru mu? Esnafı sen batırdın. Herkes bunu bilmeli. Biz zaman zaman gazete ve televizyonlarda yer alan fotoğrafları kullanıyoruz. Biz çekmiyoruz. Pazar artıklarından yiyecek toplayan anneler, çöplerden toplayan anne-babalar. Bunlar olmaz, yanlıştır diyoruz. Sevgili Erdoğan, eğer sen istiyorsan gel sen de gez oralarda. Sen de gör nasıl toplandığını. Saray’da oturanlar Türkiye gerçeğini görmek istemiyorlar” diye aktardı.

Aşı tartışması

Çin’den getirilen koronavirüs aşısına dair de konuşan Kılıçdaroğlu, “Çin’den aşı getirdiler. Eskiden biz aşı üretirdik. Çocuklarımıza aşı yapardık. Şimdi dışarıdan aşı alıyoruz. Aşı üretim sorununun çözümü için Türkiye’de yeni teknoloji uygun bir aşı ve serum üretim tesisi kurulmasıyla mümkün iken, bu yatırım yapılmayıp, yerine kısa dönem için daha az maliyetli görünen aşı ithalinin benimsenmesi Türkiye’ye aşı üreten ve ihraç eden konumundan, aşı ihtiyacını dış ülkelerden karşılayan biri haline getirmiştir.”

İrfan Fidan’ın AYM üyeliği

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın Erdoğan’ın imzasıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilmesine değinen Kılıçdaroğlu, devamında şunları söyledi: “Bilgi hırsızlığı yapan kişiye Anayasa Mahkemesi’ne üyelik veriyoruz. Hırsızları yargılayacak. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir düzen. İrfan Fidan 107 oyla seçildi. 20 günlük bir adam Yargıtay’a gelmiş, 20 günde bu 107 kişi bunu nasıl tanıdı? Talimat aldılar, 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır. İçişleri Bakanlığı bir genelge yazıyor, bütün valiliklere hepiniz suç duyurusunda bulunun, dava açın diyor. Dava açmazsanız namertsiniz! Hepiniz militansınız, hepiniz yolsuzluğun militanısınız, ahlaksızlığın militanısınız.”

MA