Kılıçdaroğlu: Suriyeli misafirlerimizi 2 yılda memleketlerine uğurlayacağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı Twitterda Suriyeli mültecilerle ilgili politikalarına ilişkin videolu paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, videolu paylaşımına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim.”

‘Ciddi şikayetler var’

Videodaki konuşmasına “Sevgili halkım” diye hitap ederek başlayan Kılıçdaroğlu, Suriyeliler ve Suriye konusunu konuşacağını söyledi. Resmi rakamlara göre Türkiye’de 3 milyon 600 bin Suriyeli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Özellikle Suriye’ye komşu olan illerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta bazı illerimizde Türk vatandaşlarından fazla Suriyeli vatandaşlar var. Ciddi şikayetler var. Geçinemeyen, işsiz kalan insanlar Suriyelilerden şikayet ediyorlar. Ve önümüzdeki süreçte çok daha ciddi açmazlarda toplum olarak karşılaşabiliriz. Ve bu sorunu çözmek zorundayız. Bunlar çözemediler. Çözme güçleri de yok kapasiteleri de yok. Ama biz çözeceğiz. İnsani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz.”.

‘Öncelikle Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz’

İşsiz insanların iş için beklediği Urfa’daki bir “sabahçı” kahvesindeki gözlemlerini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor. Bir kamyon ya da kamyonet geliyor. Birisi iniyor aşağı. 15 işçi 20 işçi diyor ve insanlar binip gidiyorlar. Yaşlı bir adama ‘sen niçin gitmedin’ diye sorduğumda; ‘Benim ailem kalabalık. 120 lira günlük olabilirse ben ancak gidebiliyorum çalışmaya. Suriyeliler geldi çok daha ucuza çalışıyorlar. 50 liraya 60 liraya gidiyorlar. Saatte yok. Dolayısıyla ben 50 lira 60 lirayla ailemi geçindiremiyorum’ dedi.”

Kılıçaroğlu, İstanbul’da, Kayseri’de, İzmir’de, Kilis’te, Antep’te de benzer yüzlerce olayın görüldüğünü belirterek, “Bu sorunu çözmemiz lazım. Öncelikle Suriye ile ilişkilerimizi düzelteceğiz. Büyükelçilikleri açacağız.” dedi.

‘Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz’

Avrupa Birliğine gittiğinde Suriyeli mültecilerden şikayet edildiğini söyleyen Kılıçzdaroğlu, “Onlara şunu söyledim. Neden şikayet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Suriye’de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu? Mülteciler Türkiye’ye gelirken sesiniz çıkmıyordu? Ne zaman sizin kapınıza dayandılar bağırmaya başladınız? ‘Peki nasıl çözülecek’ diye bana sordular. Dedim ki; elinizi cebinize atacaksınız. Suriyelilerin yolunu okulunu hastanesini kreşini hepsini yapacaksınız. Arkasından Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz.”

‘Irkçılık yapmıyoruz’

Irkçılık yapmadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir daha söylüyorum Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu Suriyelilerin sorununu da 2 yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra