Kılıçdaroğlu ve Akşener, Çankaya Belediyesinin Toplu Açılış Töreni’ne katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda düzenlenen Çankaya Belediyesinin Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Büyük baskılar var, sizler de duyuyorsunuz. Gazetelerden okuyor, televizyonlardan duyuyorsunuz. ‘Baskılardan asla şikayet etmeyin, önünüze çıkan engelleri aşın. Ana hedefiniz halka hizmet olsun.’ Bunu söyledik ve belediye başkanlarımız gerçekten de tarih yazıyorlar. Bütün engellemelere rağmen görevlerini yapıyorlar, yapmaya da devam edecekler. Bu şunu gösteriyor; siyaseti kirlilikten arındırırsanız, bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Temel sorun siyasetin kirlenmiş olmasıdır, bugün Türkiye’de. Biz bunu yapmak zorundayız, demokrasi diyoruz, demokrasi aynı zamanında siyasetçinin halka hesap vermesi demektir. Dün bir televizyon programına katılmış beyefendi, ‘Merkez Bankasının parasının nereye gittiği sorulur mu?’ diyor. Allah aşkına, akıl var. Hiç mi düşünme yok? ‘128 milyar dolar nerede, bu soru soru sorulur mu?’ diyor. Peki ne soracağız? Soru sormak dünyayı keşfetmektir. Soru sormak adaleti getirmektir. Hakim soru sormaz mı, adalet için sorar. Çocuk dillendiği andan itibaren soru sorar.”

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem demokrasinin gereği”

İYİ Parti’nin parlamenter sistemle ilgili güzel bir çalışma yaptığını ve bunu kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem zaten amacı gereği, demokrasinin gereği, milli iradenin güçlenmesi demektir. 83 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığının halka anlatılması, devletin saydam olması gibi temel noktalara sayın Genel Başkan vurgu yaptı. Amacımız o zaten. Parlamentoyu güçlendirmek. Parlamentoyu güçlendirmek ne demektir, milli iradeyi güçlendirmektir. Milli iradenin güçlenmesi ise 600 milletvekilinin yürütme organına istediği soruyu sorma hakkını vermektir. Eğer siz 600 milletvekiline soru sorma hakkını vermiyorsanız orada demokrasi yoktur. Bu çerçevede belediye başkanı arkadaşlarımız her kuruşun hesabını veriyorlar. Demokrasiye örnek oluyorlar. Umarım ‘Millet İttifakı’, ‘millet iktidarı’ olarak gerçekleşir ve Türkiye ikinci yüz yıla doğru çok daha güçlü ve bütün sorunlarını aşmış bir ülke olarak ortaya çıkmış olur. “

Saylan’ı andı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener törende yaptığı konuşmada, çalışma ve projelerine atıfta bulunduğu Çankaya Belediyesinin güzel hizmetler yaptığına işaret etti.

Belediyenin, adına “Çankaya evi” yapacağını belirttiği Prof. Dr. Türkan Saylan ile bir anısını paylaştı Akşener şöyle konuştu:

“Saylan, Türkiye’deki lepra meselesinin tek mücadele edeniydi. Anadolu’yu tek tek dolaşıp o hastalıkla mücadele etmiş biriydi. Orada gördükleri ve edindikleriyle bu ülkeye borcunu ödemeye çalışan bir kadındı. Bu ülkede Saylan’ı hasta yatağından kaldırıp, hapse koydular. Annesinin kökeniyle ilgili iğrenç yazılar yazıldı. Ama Saylan hiç küsmedi, annesinin, ‘Bu ülkenin insanlarını sev’ talimatını ölünceye kadar uyguladı.”

Akşener konuşmasının sonunda Ahmet Arif’in “Uy Havar” şiirinden bir mısra okudu.

Yavaş ve Taşdelen de birer konuşma yaptı

Mansur Yavaş ise Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 30 Ağustos’ta toplu açılış ve bazı hizmetlerin temel atma törenini yapacaklarını bildirerek tüm Ankaralılara davette bulundu.

Yavaş, “Hep birlikte Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır ve dünya kentleriyle yarışır seviyeye taşıyacağız.” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de 2021 en önemli yatırımlarının başında Bademlidere Şehir Parkı’nın geldiğini söyledi. Adeta yeni bir AOÇ’yi hayata geçireceklerine değinen Taşdelen, burada 750 bin metrekare araziyi kent ormanı ve park yapacaklarını bildirdi.

Taşdelen ayrıca farklı mahallelerde, 19 Mayıs Gençlik Merkezi, Alacaatlı Kent Tarım Merkezi, 6 Çankaya evi, Bebek Kütüphanesi, iki yeni hizmet binası, pazar yeri, 2 kreş, Aşık Veysel Engelsiz Yaşam Merkezi, Fikret Otyam Sanat Merkezi, 23 Nisan Çocuk Evi, 11 yeni parkı çok kısa sürede Çankayalıların hizmetine sunacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından yapımı tamamlanan eserler için kurdele kesimi gerçekleştirildi.

AA / ANKARA