Kılıçdaroğlu: Yardımlar muhtarlar aracılığıyla yapılmalı

Deprem bölgesi Elazığ’da konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini belirterek, ayrıca yardımların mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Elazığ’daki ziyaretinin ardından Malatya’ya geçti.

Elazığ’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yapılan toplantı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Elazığ’da dün gerçekleştirdiği incelemelerin ardından bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Seyit Torun ve Gülizar Biçer Karaca, partili milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

Toplantıda ilk olarak TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan depreme ilişkin sunum yaptı. Daha sonra konuşan Kılıçdaroğlu, depremin acısının 82 milyonun ortak acısı olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, depremi ilk duyduğu anda Elazığ Valisi ile görüştüğünü aktararak, Ankara’da evlerinde olsalar da yüreklerinin deprem bölgesinde olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

’11 büyükşehir belediyemiz yardım gönderdi’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

“Bu insanlar ne yapıyor, bu karda kışta diye düşünüyoruz. Sonuçta hepimiz bir araya geldik ve sorunları çözmeye, yaraları sarmaya çalıştık. Belediye başkanlarımız, 11 büyükşehir belediye başkanımız buraya çok sayıda yardım gönderdi. Bugün de Mersin, Adana, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla geldik. Ziyaretler yaptık, her belediye başkanımızın sıkıntıları var, özellikle küçük belediyelerin maddi sıkıntıları var. Depremde uğradıkları zararlar var, hasar gören binalar var, vatandaşın uğradığı zararlar var ve bunların bir şekilde telafi edilmesi isteniyor.”

‘Yardım muhtarlar aracılığıyla yapılmalı’

CHP’li belediyelerin 50’nin üzerinde tırla yardım gönderdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Çok sayıda battaniye, soba ne ihtiyaç varsa bir şekilde gönderildi. Birinci arzum şu; bu yardımın mutlaka muhtarlar aracılığıyla yapılması gerekiyor. Çünkü bir mahalle kim fakirdir, kim zengindir, kim zarara uğradı, kimin evi yıkıldı, kim mağdur oldu, en iyi oradaki muhtar bilir. Muhtarların bu süreç içerisinde yardımların dağıtılmasında birinci derece rol almasını isterim.” şeklinde konuştu.

‘Bizim yaptığımız kriz yönetimidir önlem değil’

Uzun süredir depremlerin yaşandığını can ve mal kaybının olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Can ve mal kaybı var peki hangi önlemi alıyorsunuz? Önlemi almak ayrı, krizi yönetmek ayrı. Önlem almak şu; bina yapacaksanız, depreme dayanıklı olacak, kuralları, ölçüsü olacak ve denetlenecek. Kriz yönetimi ise, deprem olur, 1-2 bina yıkılır o yaraları hızla sarmaktır. O da bizim yaptığımız kriz yönetimidir, önlem değildir. Önlemi Japonya almış, deprem oluyor hiç kimse hayatını kaybetmiyor. Neden bizde insanlar hayatını kaybediyor; çünkü önlem almıyoruz.”

‘Vergimi ödüyorsam devlete soracağım nereye harcadıklarını’

Elazığ’da yapılan toplantıdan.

Deprem vergisini sorduğu için kıyametlerin koptuğunu, en ağır hakaretlerle karşı karşıya kaldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu vergiyi sadece ben değil sadece siz de ödemiyorsunuz dedim. Vatandaş olan herkes ödüyor bu vergiyi. Vergimi ödüyorsam, devleti yönetenlere de soracağım nereye harcadıklarını?” dedi.

‘Van depreminde yapılan binalar depremzedelere satıldı’

Van depremini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “644 kişi hayatını kaybetti. Deniliyor ki ’20 milyar dolar para harcadık.’ Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, “Binaları yaptınız doğru, 20 milyar lira harcadınız doğru ama bunları sattınız, depremzedeler bunları satın aldı.” dedi.

Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesine ihtiyacı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bunun sağlanması lazım. Bu bir siyasi karar değil, insani karardır.” diye konuştu.

‘Yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var’

Yaraları sararken vatandaşı mağdur etmeden, zor şartlarla bir araya getirmeden sorunun çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, çadırlarda bu kışı yaşamanın ne kadar zor olduğunun bilindiğini belirtti. Deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarının taziyelerine gittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, hala deprem şokunun sürdüğünü yaraları sarmanın kolay olmadığını bunun için zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Muhtarlara seslenen Kılıçdaroğlu, bu konuda üzerlerine düşeni yerine getireceklerini bildirdi. “3 belediye başkanımızla geldik, diğer başkanlar da bu konuda emrinizde.” diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ’ın hayatında ayrı bir yeri olduğunu dile getirdi.

‘Evleri yıkılanların yüzde 99,9’u fakir vatandaşlar’

Evleri yıkılanların yüzde 99,9’unun fakir vatandaşlar olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Onlara ev yapıldığı zaman ‘parasını sizden alacağız’ derlerse bu adam parayı nereden ödeyecek?” dedi.

Kılıçdaroğlu Malatya’da deprem bölgesinde Fotoğraf: CHP Genel Merkezi

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buradan Sayın Erdoğan’a sadece Elazığlılar için değil Elazığlıların acısını paylaşan 82 milyon adına sesleniyorum hiçbir siyasi şeyim yok. Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi yönünde teklif verdik. Derseniz ki ‘Bu teklifi siz değil, AK Parti olarak biz vereceğiz.’ hayhay siz verin, biz teklifimizi geri çekeriz. Sizin teklifinizi destekler, sorunu hallederiz.”

Kılıçdaroğlu toplantının ardından Malatya’ya geçti. Depremden etkilenen Kale ilçesinde Bağlıca mahallesi ile Pütürge ilçesinde Bakımlı köyünde incelemelerde bulundu.

AA – ELAZIĞ