Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a: 13 kişi için 2015’ten beri ne yaptınız?

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Gare’de 13 kişinin ölümünün ardından yaptığı açıklamalara ilişkin, “Vatan evlatlarını kurtarmak için 2015 tarihinden bu yana Cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız” diye sordu.

Erdoğan’ın geçen hafta “bir müjde vereceğim” açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ama askerlerimizin tamamı şehit oldu. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi, ‘Çarşamba günü çok önemli bir açıklama yapacağım’ diye bir açıklama yapmaz!” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te haftalık grup toplantısında konuştu. Gare operasyonu sırasında 13 asker ve polisin ölümünü gündemine alan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, sanki hiç bu olaylar (Gara operasyonu) olmamış gibi bir yaylaya kahvaltıya gidiyor. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey” dedi.

Partisinin Meclis Grubu’nda konuşan CHP lideri, Erdoğan’ın AKP Rize kongresinde yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Şehitlerimiz için hepimiz yanıyoruz, içimiz yanıyor. Adeta şehitler üzerinden hesaplaşan bir Türkiye… Şu iktidarın yaptığına bakın! Gara şehitleri 5,5-6 yıldır terör örgütünün elindeki askerlerimiz. 6 yıldır defalarca hatırlatılmasına rağmen ne yapıldı? Şehitler üzerinden hesaplaşma yapılan bir döneme, bir iktidara denk geldik. Aileler defalarca geldiler. Benimle de görüştüler. Malatya’ya gittim orada da görüştüm. Ailelerle basın toplantıları yapıldı. Soru önergeleri verildi. Her soru önergesine, sıradan olayın özüne inmeyen cevaplar verildi.”

‘Müjde dedi, askerlerimiz şehit oldu’

Erdoğan’ın geçen hafta “bir müjde vereceğim” açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ama askerlerimizin tamamı şehit oldu. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi, ‘Çarşamba günü çok önemli bir açıklama yapacağım’ diye bir açıklama yapmaz! Operasyonlar gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Rahmetli Ecevit, terör örgütünün başındaki kişiyi alıp getirirken eşine bile haber vermemiştir. Devlet böyle yönetilir. Bırakın devleti bunlar bir köy bile yönetemezler” dedi.

Neden Malatya Valisi açıkladı?

Kılıçdaroğlu, “Şehit olan bu kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Önce şunu düşündüm. Nerede, nasıl bu kardeşlerimiz şehit oldular. Bilgiler parça parça önümüze gelmeye başladı. Açıklamayı Malatya Valisi yapıyor. Niçin? Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı var. İdlib’deki şehit haberlerimizi de Hatay Valisi vermişti. Çünkü hatalarını biliyorlar. Erdoğan, sanki hiç bu olaylar olmamış gibi bir yaylaya kahvaltıya gidiyor. Rize ile Trabzon arasında her 15 metreye bir polis dikiyorlar. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey. Sen kendi vatandaşına güvenmiyorsun” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın kahkahaları

Erdoğan’ın Rize’deki açıklamalarına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “13 şehidimiz var. Umurunda bile değil. Tüm vatandaşlarımdan rica ediyorum. Rize kongresini oturun izleyin. O gülüşmeler, o kahkahalar, o fıkralar. Ben böyle bir ahlak görmedim. 13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var bari buna saygı göster. Topu Malatya Valisi’ne atmışsın. Kaçacak delik arıyorlar. Kusurlarını çok iyi biliyorlar. Kongrede güle oynaya kongre yapıp bir de şehit ailesini telefonla bağlıyorlar. Anne ağlamaklı, Erdoğan’ın keyfi yerinde. Allah bu millete sabır versin. Şehit annesini propaganda malzemesi yapıyor. ‘Şehit ailelerine yakınım’ mesajı vermeye çalışıyor. Ama gülüp eğleniyor. Bırakın anne bari matemini yaşasın. O annenin acısını dramını onlar biliyor mu” diye konuştu.

‘Çocuklarını göndersene askere’

Kılıçdaroğlu, “Bütün Türkiye görüyor bunları. Nasıl güldüğünü, eğlendiğini görüyor. Askerlerimiz, sivillerimiz, devlet görevlilerimiz hayatını kaybetmiş. Bırakın bari bir anne matemini yaşasın. Şehit annesine ‘Oğlunuz şehit oldu, siz bu şerefi yaşadınız’ diyor. O şeref en çok sana yakışıyor. Göndersene çocuklarını askere. Niye bedelli askerlik yaptırdın? Neden bu ülkede hep fakir fukaranın çocukları bedel ödüyor! Hangi AK Parti milletvekilinin çocuğu bedel ödedi bu ülkede” şeklinde konuştu. 

‘Havuz medyasının iftira atma konusunda müthiş yetenekleri var’

Kılıçdaroğlu, Uludağ’da tatil yapanların görüntülerinin Boğaziçi Üniversitesindeki öğrencilere ait olduğu iddia edilip medyada paylaşıldığını anlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Havuz medyası yapıyor. Sözde onları karalayacak. Havuz medyasının hiçbir kıymeti yok ama havuz medyasının iftira atma konusunda müthiş yetenekleri var. Çünkü bunların hiçbirisi gazeteci değil. Kalemini satan, kalemini kiralayan adamdan zaten gazeteci olmaz. Paraları nereden aldıklarını, havuzu nasıl oluşturduklarını biliyoruz. Rüşvetten beslenen adamın Türkiye’nin lehine bir satır yazması mümkün mü? Mümkün değil. Dolayısıyla ‘Şehitlerimiz varken eğleniyorlar’ diyor. Sen Rize Kongresi’ne bir baksana, beyefendinin attığı kahkahalara. Niye onu haber yapmıyorsun? Haberse onu haber yapacaksın.

‘Erken seçim var’

Türkiye’de yakın bir dönemde seçim yapılacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Sandık gelecek. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün gelecek. Bu millet her şeyi bir tarafa not ediyor, hafızasının bir tarafına not ediyor. Ne yaptıklarını da gayet iyi biliyor. Zaten anket sonuçlarından da üç aşağı beş yukarı nasıl eridiklerini de görüyoruz. Ama işin özü sandıkla geldiler, sandıkla bunları göndereceğiz, demokratik yollarla göndereceğiz, güle oynaya göndereceğiz.” diye konuştu.

“Cumhuriyet Halk Partisi alın teriyle kazanan herkesin yanında”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, toplantıda 11 Şubat Perşembe Bolu’da yaptığı ziyaretlere ilişkin bilgi verdi.

Ziyaretler esnasında esnaf, düğün salonu, orman, kahvehane ve kantin işletmecileri, kamyon şoförleri ve çiftçilerin şikayetlerini aktardıkları bilgisini paylaşan Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisinin alın teriyle kazanan herkesin yanında olduğunu” bildirdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen grup toplantısında, dostlarımızla beraber iktidar olduğumuzda iktidarımızın ilk haftasında neyi yapacağımızı açıklamıştım. Şimdi aynı açıklamayı tekrar yapmak isterim. Duymayan vatandaşlarım da duysunlar. Katar ordusuna peşkeş çekilen Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı hemen alacağız ve şanlı ordumuza iade edeceğiz. 15 Temmuz şehit ve gazileri için toplanan paraları faizleriyle beraber hemen bir hafta içerisinde bütün hak sahiplerine teslim edeceğiz. Beşiktaş’taki terör saldırısında hayatını kaybeden 39’u polis, 8’i sivil 47 şehidimiz için toplanan paraların tamamını faizleri ile beraber hak sahiplerine iade edeceğiz.”

‘Çiftçinin, esnafın kredi faizlerini sileceğiz’

Çiftçilerin bankalardan ve Tarım Kredi kooperatiflerinden aldıkları kredi faizlerini de tümüyle sileceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ana paralarını takside bağlayacağız. Esnafın pandemi döneminde aldığı kredilerin faizlerini tamamen sileceğiz, ana parasını da onların görüşünü alarak taksitlendireceğiz ve onları da rahatlatacağız. Bir kararnameyle bu stopaj vergisini tamamen kaldıracağız. Hangi koşulda olursa olsun vatanseverliğin bir gereği olarak Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırıldığı vatan toprağına yeniden götürüp bayrağımızı dalgalandıracağız” ifadelerini kullandı.

MA/AA