Kılıçdaroğlu’ndan 1915 açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1915 Ermeni Soykırımı ile ilgili soru üzerine ‘Tarihçilerin görevi, siyasetçilerin görevi olmamalı’ diye yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1915 Ermeni Soykırımı ile ile ilgili “Geçmişte acılar yaşandı mı? Evet yaşandı, bunu inkar eden yok. Peki bunu incelemesi gereken kim? Tarihçiler. Türkiye bu konuda hazır mı? Evet hazır. Hatta Ermenistan’a çağrı yapıldı ‘Siz de açın arşivlerinizi, bağımsız tarihçiler gelsinler baksınlar olayı incelesinler.’ Bunu her seferinde belli çevreler Türkiye’yi sıkıştırmak için kullanıyorlar” diye konuştu.

TELE1’de Merdan Yanardağ’ın sorularını cevaplayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Biden’ın ‘Ermeni Soykırımı’nı tanınacağı yönündeki açıklamalarına “Türkiye’nin izlediği dış politikanın Türkiye’ye maliyet olarak yansıyor. Biz Türkiye olarak Azerbaycan ile nasıl dostsak diğer ülkelerle de dost olmak zorundayız. Türkiye’nin Ermenistan ile olan ilişkilerini geliştirmesi lazım ABD’nin de destek vermesi lazım. Tarihçilerin işinin siyaset olmaması lazım” yanıtını verdi.

‘Yurtta barış cihanda barış’ ekseninden vazgeçildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Şu anda Türkiye’nin dış politikası yok. Gittik Mısırın iç işlerine karıştık. Kim Dış İşleri Bakanı İbrahim Kalın mı Çavuşoğlu’mu Milli Savunma Bakanı mı? Dış siyasette ana eksen yok ana hedef yok. Siz dış politikayı Türkiye’nin çıkarları üzerine değil de bir kişinin üzerine yapıyorsunuz. Dış politika sarayın çıkarlarına göre yönetiliyor” dedi.